Squash

  HOME
  Calendar
  Tournaments
  Links
  Rankings
  News Archive
  Tumblr Highlights
  Search

   Connect
   Carte Blanche
   Squash Camps
   Jobs
   Players
   Interviews
  Rules
  SquashSkills Blog
  Lest we Forget
  Tumblr Highlights
     SquashSite News
     Fram's Corner
     YellowDot Pages
     Press Alerts
     SquashSite Egypt
     Events & Posters
     Daily Photo
     Yes I remember it well
     Tweets of the Week

  France - SiteSquash
  WSF
  PSA
  WSA
  UK
  Portugal
  Categories

  Photo Galleries
  SquashSite Photos
  Videos
  Google Squash News
  Squash on TV

  Contact
  The Old Site
  Clubs
  Coaching
  Useful Info
  Search

SquashSite HOME


Premier Squash League


BSPA Circuit


French Sister Site

Other Sites we do:
 

British Open Squash
 
National Squash Champs
 
Squash Photos
 

Sat 27th Jul, the Final

Four in a row for Egypt ...
 
Today's final of the WSF World Junior Team Championship at the Hasta La Vista Club in Wroclaw, Poland saw defending champions Egypt - who provided all four individual semi-finalists - collect an unprecedented fourth straight title (and six of the last eight too).

Their opponents, as in the 2011 final, were the USA, the second seeds.

Habiba Mohamed, just fourteen, got Egypt off to a winning start with a solid win over Reeham Sedky, leaving it to three-time individual champion Nour El Sherbini to wrap up the title for Egypt with victory over Sabrina Sobhy, also in straight games.

Earlier the remaining 14 teams fought out the remaining final positions with Hong Kong claiming third place with two nailbiting 3-2 wins to deny third seeds England a place on the podium.


Remember 2011 - Egypt v USA in Boston

Final:      Egypt 2-0 USA
 
Habiba Mohamed
3-0 Reeham Sedky
    11/4, 11/2, 11/5 (26m)
Nour El Sherbini 3-0 Sabrina Sobhy
     11/5, 11/6, 11/3 (19m)

3/4:      Hong Kong 2-0 England
5/6:      Canada 2-0 Malaysia
7/8:      India 2-1 New Zealand
9/10:    Japan 2-1  France
13/14:  Czech Rep. 2-1 South Africa
11/12:  Australia 2-1 Colombia
15/16:  Germany 2-0 Poland

Online Draws & Full Results

Fri 26th Jul, Playoffs day two - semi-finals

Egypt 2-0 Hong Kong
 
Nour El Sherbini 3-0 Pansy Chan 
11/5, 11/5, 11/1
Mariam Metwaly 3-1 Ho Tze Lok
11/5, 11/4, 9/11, 12/10

USA 2-1 England
Sabrina Sobhy
3-2 Victoria Temple-Murray
6/11, 7/11, 11/4, 11/8, 11/4
Olivia Fiechter 1-3 Nada Elkalaawy
  8/11, 12/10, 7/11, 6/11
Reeham Sedky 3-0 Lily Taylor
11/7, 11/9, 11/6

5/8 Semis:
CANADA
2-1 INDIA
 MALAYSIA 2-0 NEW ZEALAND

9/12 Semis:
JAPAN
  2-1 AUSTRALIA
FRANCE 2-0 COLOMBIA

13-16 Semis:
CZECH REPUBLIC
3-0 GERMANY
 SOUTH AFRICA 3-0 POLAND

It's Egypt v USA again

The World Junior Team final will be a repeat of the last event in Boston two years ago with Egypt taking on the USA.

Three-time defending champions Egypt beat Hong Kong, champions in 2005, 2-0. Nour El Sherbini put Egypt ahead and Marian Metwally finished it off, but not without a struggle.

In the second semi Sabrina Sobhy, sister of 2010 champion Amanda, came from 0-2 down to put USA ahead against five-time champions England.

Nada Elkalaawy levelled the match but in the decider Reeham Sedky's power and pace proved too much for Lily Taylor as the USA reached a secon consecutive final.

Thu 25th Jul, Playoffs day one - top four through to semis

Quarter-Finals:

     Egypt 3-0 Canada, 
     Hong Kong
3-0 India
     England 2-0 Malaysia
    USA 3-0 New Zealand
9/16 Quarters:

     Australia 3-0 Czech Rep.
    Colombia 2-1 South Africa
    Japan 2-1 Germany
    France 3-0 Poland
Egypt 3-0 Canada
Nour El Sherbini 3-0 Alyssa Mehta         11/6, 11/2, 11/8 (18m)
Nouran Gohar 3-0 Sophie Mehta           11/9, 11/3, 11/5 (19m)
Mariam Metwaly 2-0 Chloe Chemtob              11/9, 11/6 (14m)
 
Hong Kong 2-0 India
Ho Ka Po 3-0 Harshit Jawanda              11/6, 11/3, 11/6 (24m)
Choi Uen Shan 3-0 Urwashi Joshi         11/5, 11/7, 11/8 (18m)

USA 3-0 New Zealand
Sabrina Sobhy 3-0 Eleanor Epke  11/1, 11/4, 11/3
Reeham Sedky 3-0 Abbie Palmer  11/8, 11/1, 11/6
Olivia Fietcher 2-1 Rebecca Barnett  9/11, 11/8, 11/6

England 2-0 Malaysia
Victoria Temple-Murray 3-0 Vanessa Raj  11/3, 11/3, 11/2
Lily Taylor 3-1 Celine Yeap  12/10, 6/11, 11/5, 11/5
 

Online Draws & Full Results

Girls' Team Pools                                                                                      

Pool A
[1] Egypt           W3
[8] New Zealand W2
Australia            W1
Poland              W0
Pool B
[2] USA          W3
[7] Canada      W2
France            W1
Czech Rep.      W0
Pool C
[3] England     W3
[6] India         W2
South Africa    W1
Japan             W0
Pool E
[4] Hong Kong   W3
[5] Malaysia      W2
Germany           W1
Colombia           W0
  Wed 24th Day THREE:
  A:  Egypt 3-0 Poland , New Zealand 2-1 Australia
  B:  USA 3-0 Czech Rep. , Canada 3-0 France
  C:  England 3-0 South Africa , India 3-0 Japan

  D:  Hong Kong 3-0 Germany , Malaysia 3-0 Colombia

 Tue 23rd, Day TWO:
 
A:  Egypt 3-0 New Zealand , Australia 3-0 Poland
  B:  USA 3-0 Canada , France 3-0 Czech Rep.
  C:  England 3-0 India , Japan 1-2 South Africa
  D:  Hong Kong 3-0 Malaysia , Colombia 1-2 Germany
 

  Mon 22nd, Day ONE:

   A: Egypt 3-0 Australia , New Zealand 3-0 Poland
  B: USA 3-0 France , Canada 3-0 Czech Rep.
  C: England 3-0 Japan , India 3-0 South Africa
  D: Hong Kong 3-0 Colombia , Malaysia 3-0 Germany

Online Draws & Full Results

Pool Matches, full results:

Day Three Matches:

Pool A:
[1] EGYPT bt [13/16] POLAND 3/0

Nour El Sherbini 3-0 Natalia Ryfa 11-5, 11-6, 11-5
Mariam Metwally 3-0 Klaudia Borek 11-4, 11-2, 11-4
Habiba Mohamed 3-0 Julia Chudzicka 11-1, 11-5, 11-5

[8] NEW ZEALAND bt [9] AUSTRALIA 2/1
Eleanor Epke 2-3 Jessica Turnbull 11-5, 10-12, 10-12, 12-10, 4-11
Rebecca Barnett 3-0 Grace McErvale 11-3, 11-1, 11-3
Abbie Palmer 3-0 Natalie Newton 11-3, 11-8, 11-7

Pool B:
[2] USA bt [13/16] CZECH REPUBLIC 3/0

Olivia Fiechter 3-0 Karolina Holinkova 11-2, 11-7, 11-2
Reeham Sedky 3-0 Kristyna Alexova 11-3, 11-7, 11-5
Maria Elena Ubina 3-0 Barbora Krejcova 11-4, 11-3, 11-5

[7] CANADA bt [10] FRANCE 3/0
Hollie Naughton 3-1 Lea van der Zwalmen 11-7, 11-5, 6-11, 11-7
Alyssa Mehta 3-2 Oceane Wadoux 7-11, 4-11, 14-12, 11-5, 11-4
Chloe Chemtob 3-0 Laura Gamblin 13-11, 11-6, 15-13

Pool C:
[3] ENGLAND bt [13/16] SOUTH AFRICA 3/0

Victoria Temple Murray 3-0 Megan Page 11-5, 11-4, 11-3
Lucy Beecroft 3-0 Kacey-Leigh Dodd 11-2, 11-3, 11-2
Lily Taylor 3-0 Bianca Brown 11-7, 11-5, 11-2

[6] INDIA bt [11] JAPAN 3/0
Harshit Kaur Jawanda 3-1 Risa Sugimoto 11-6, 11-3, 5-11, 11-4
Lakshya Ragavendran 3-1 Satomi Watanabe 11-5, 11-7, 10-12, 14-12
Sachika Ingale 3-0 Momoka Nakahira 11-9, 11-8, 11-4

Pool D:
[4] HONG KONG CHINA bt [13/16] GERMANY 3/0

Ho Ka Po 3-0 Saskia Beinhard 11-1, 11-2, 11-1
Pansy Chan 3-0 Ramona Bauer 11-5, 11-1, 11-1
Choi Uen Shan 3-0 Mareike Omlor 11-4, 11-4, 11-8

[5] MALAYSIA bt [12] COLOMBIA 3/0
Vanessa Raj 3-1 Laura Tovar Perez 13-15, 12-10, 11-7, 11-5
Celine Yeap 3-0 Maria Paula Tovar 11-3, 11-2, 11-4
Sivasangari Subramaniam 3-0Natalia Londono 11-7, 11-4, 11-7


Day One and Two Matches

Pool A:
[1] EGYPT v [13/16] POLAND
[8] NEW ZEALAND v [9] AUSTRALIA


[1] EGYPT bt [9] AUSTRALIA 3/0

Habiba Mohamed 3-0 Nicole Stoneham 11-2, 11-3, 11-2
Nour El Sherbini 3-0 Grace McErvale 11-2, 11-3, 11-3
Nouran Gohar 3-0 Natalie Newton 11-4, 11-1, 11-7
[8] NEW ZEALAND bt [13/16] POLAND 3/0
Hayley Hughes 3-0 Julia Chudzicka 11-1, 11-2, 11-0
Eleanor Epke 3-0 Natalia Ryfa 11-5, 11-2, 11-6
Rebecca Barnett 3-0 Klaudia Borek 11-0, 11-3, 11-1
[1] EGYPT bt [8] NEW ZEALAND 3/0
Nouran Gohar 3-0 Abbie Palmer 11-7, 11-5, 11-4
Mariam Metwally 3-0 Rebecca Barnett 11-2, 11-7, 11-4
Habiba Mohamed 3-0 Hayley Hughes 11-8, 11-2, 11-4
[9] AUSTRALIA bt [13/16] POLAND 3/0
Natalie Newton 3-0 Klaudia Borek 11-4, 11-3, 11-2
Grace McErvale 3-0 Natalia Ryfa 11-3, 11-4, 11-2
Nicole Stoneham 3-0 Aleksandra Surdziel 11-1, 11-5, 11-1


Pool B:
[2] USA v [13/16] CZECH REPUBLIC
[7] CANADA v [10] FRANCE


[2] USA bt [10] FRANCE 3/0

Maria Ubina 3-0 Laura Gamblin 11-5, 11-9, 11-5
Sabrina Sobhy 3-0 Lea van der Zwalmen 12-10, 11-2, 11-7
Olivia Fiechter 3-0 Oceane Wadoux 11-2, 11-5, 11-4
[7] CANADA bt [13/16] CZECH REPUBLIC 3/0
Sophie Mehta 3-0 Barbora Krejcova 11-9, 11-7, 11-8
Hollie Naughton 3-1 Karolina Holinkova 8-11, 11-6, 11-8, 11-5
Alyssa Mehta 3-0 Kristyna Alexova 11-9, 11-7, 11-8
[2] USA bt [7] CANADA 3/0
Reeham Sedky 3-1 Alyssa Mehta 8-11, 11-7, 11-9, 11-7
Sabrina Sobhy 3-2 Hollie Naughton 11-9, 6-11, 11-7, 7-11, 11-7
Maria Elena Ubina 3-0 Chloe Chemtob 11-7, 11-4, 11-3
[10] FRANCE bt [13/16] CZECH REPUBLIC 3/0
Oceane Wadoux 3-0 Kristyna Alexova 11-9, 14-12, 11-9
Lea van der Zwalmen 3-1 Karolina Holinkova 11-7, 10-12, 11-2, 11-6
Laura Gamblin 3-1 Barbora Krejcova 11-5, 8-11, 11-8, 11-5

Pool C:
[3] ENGLAND v [13/16] SOUTH AFRICA
[6] INDIA v [11] JAPAN


[3] ENGLAND bt [11] JAPAN 3/0

Lily Taylor 3-0 Ayaka Shiraishi 11-4, 11-2, 11-2
Victoria Temple Murray 3-0 Satomi Watanabe 11-9, 11-7, 11-8
Nada Elkalaawy 3-0 Momoka Nakahira 11-0, 11-2, 11-6
[6] INDIA bt [13/16] SOUTH AFRICA 3/0
Sachika Ingale 3-1 Makgosi Peloakgosi 11-2, 11-5, 5-11, 11-9
Harshit Kaur Jawanda 3-1 Megan Page 11-8, 12-10, 5-11, 11-6
Lakshya Ragavendran 3-1 Kacey-Leigh Dodd 12-14, 11-6, 11-4, 11-4
[3] ENGLAND bt [6] INDIA 3/0
Nada Elkalaawy 3-0 Lakshya Ragavendran 11-4, 11-2, 11-2
Victoria Temple Murray 3-0 Harshit Kaur Jawanda 13-11, 11-9, 11-9
Lucy Beecroft 3-0 Sachika Ingale 11-9, 14-12, 13-11
[13/16] SOUTH AFRICA bt [11] JAPAN 2/1
Kacey-Leigh Dodd 3-2 Momoka Nakahira 11-4, 4-11, 11-13, 11-9, 11-4
Megan Page 1-3 Satomi Watanabe 2-11, 11-9, 6-11, 10-12
Makgosi Peloakgosi 3-0 Ayaka Shiraishi 11-1, 11-5, 11-9

Pool D:
[4] HONG KONG v [13/16] GERMANY
[5] MALAYSIA v [12] COLOMBIA


[4] HONG KONG bt [12] COLOMBIA 3/0

Choi Uen Shan 3-0 Maria Paula Tovar 11-2, 11-6, 11-4
Ho Ka Po 3-0 Laura Tovar Perez 11-8, 11-3, 11-7
Pansy Chan 3-0 Laura Casallas 11-4, 11-4, 11-5
[5] MALAYSIA bt [13/16] GERMANY 3/0
Celine Yeap 3-0 Ramona Bauer 11-6, 11-6, 11-6
Vanessa Raj 3-0 Saskia Beinhard 11-4, 11-2, 11-6
Rachel Arnold 3-0 Nele Hatschek 11-6, 11-4, 11-7
[4] HONG KONG bt [5] MALAYSIA 3/0
Ho Tze-Lok 3-2 Rachel Arnold 7-11, 11-4, 4-11, 13-11, 11-3
Ho Ka Po 3-0 Vanessa Raj 11-6, 11-8, 11-7
Choi Uen Shan 3-0 Celine Yeap 11-7, 12-10, 11-3
[13/16] GERMANY bt [12] COLOMBIA 2/1
Nele Hatschek 3-0 Laura Casallas 11-8, 11-9, 11-9
Saskia Beinhard 0-3 Laura Tovar Perez 1-11, 4-11, 10-12
Mareike Omlor 3-2 Natalia Londono 11-8, 11-4, 8-11, 4-11, 11-6

 

MAIN WJ PAGE

2014 SquashSite