Draws

• European Team Championships 2013  • 01-04 May • Amsterdam •  

Finishing Positions

Men's Division ONE

Semi-Finals
[1] England
4-0 [3] Germany
[2] France 3-0  [4] Scotland
Final
[1] England
2-2 [2] France

Men's Division TWO

Quarter-Finals
[1] Netherlands
3-0 [7] Austria
[3] Ireland 3-1 [4] Sweden
[5] Czech Republic 1-3 [6] Wales
[2] Finland 3-1 [8] Belgium
 Pool A

  [1] England      W2
  [4] Scotland    D1 W1
  [8] Switzerland   W1 D1
  [5] Italy            D1 L2

Eng 4-0 Sui, Sco 2-2 Ita
Eng 4-0 Ita, Sco 3-1 Sui
Eng 4-0 Sco, Sui 3-1 Ita
 Pool B

  [2] France     W3

  [3] Germany W1 D1
  [6] Denmark    W0
  [7] Spain         W0 D1

Fra 4-0 Esp, Ger 4-0 Den
Fra 4-0 Den, Ger 2-2 Esp
Fra 3-1 Ger, Den v Esp ...
Pool A
Netherlands   W2
Belgium           W1
Slovakia          W0

Pool B
Finland         W2
Austria           W1
Portugal          W0
Pool C
Wales            W2
Ireland           W1
Ukraine          W0

Pool D
Sweden        W2
Czech Rep     W0
Poland           W0

Women's Division ONE
Semi-Finals:
[1] England 2-1
[3] France
[2] Ireland
2-1 [5] Netherlands
Final:
[1] England
2-1 [2] Ireland

 
  Pool A

  [1] England         W3
  [5] Netherlands  W2
  [8] Belgium           W1
  [4] Germany         W0

Eng 3-0 Bel, Ned 2-1 Ger
Eng 3-0 Ned, Bel 3-0 Ger
Eng 3-0 Ger, Ned 2-1 Bel
  Pool B

  [2] Ireland       W3
  [3] France        W2
  [7] Czech Rep    W1
  [6] Wales           W0

Irl 3-0 Cze, Fra 3-0 Wal
Irl 3-0 Wal, Fra 3-0 Cze
Irl 2-1 Fra, Cze 2-0 Wal
Women's Division TWO (r/robin)

Denmark      P6 W6
Switzerland  P6 W4
Spain             P6 W4
Finland          P6 W4
Italy              P6 W2
Austria          P6 W2
Sweden         P6 W0

Women's Division THREE (r/Robin)

Malta        P5 W4
Poland      P5 W4

Latvia         P5 W3
Russia        P5 W1
Slovenia     P5 W1
Croatia       P5 W1

Men's Division THREE    top two into Quarters

Pool A
Norway        W1 D1
Israel          D1
Slovenia       W0
Pool B
Russia              W2
Luxembourg     W1

Estonia               W0
Pool C
Croatia      W2
Monaco      W1
Lithuania     W0
Pool D
Malta            W1

Gibraltar       W0

Quarter-Finals:
[1] Norway
4-0 [2] Luxembourg, [5] Malta 3-1 Monaco, [3] Croatia 1-3 [4] Gibraltar, Russia 0-4 Israel
Semi-Finals: Norway
3-0 Gibraltar    Israel 3-1 Malta    Final: Israel 3-1 Norway

Final Day Results

European Team Championships 2013 - Divisions 1, 2 & 3 zaterdag 4-5-2013

Men - Division 1
Finale
England M[1] - France M[2] 2-2

HE1: Nick Matthew - Grégory Gaultier 11-13 6-11 12-14
HE2: James Willstrop - Thierry Lincou 11-4 12-10 5-11 9-11 5-11
HE3: Peter Barker - Grégoire Marche 11-5 11-8 11-9
HE4: Daryl Selby - Lucas Serme 11-6 11-4 11-9

3/4 Germany M[3] - Scotland M[4] 2-2
HE1: Simon Rösner - Alan Clyne 11-4 4-11 9-11 9-11
HE2: Raphael Kandra - Greg Lobban 8-11 15-13 8-11 11-13
HE3: Jens Schoor - Douglas Kempsell 11-3 11-6 11-6
HE4: Andre Haschker - Christopher Small 11-8 11-4 11-5

P3 Switzerland M[8] - Spain M[7] 1-3
HE1: Nicolas Müller - Borja Golan 10-12 11-4 11-7 5-11 4-11
HE2: Reiko Peter - Alejandro Garbi 5-11 11-5 11-8 3-11 9-11
HE3: John Williams - Carlos Cornes 6-11 9-11 12-10 8-11
HE4: Benjamin Fischer - Hugo Varela 7-11 11-7 11-3 11-5

Denmark M[6] - Italy M[5] 3-1
HE1: Kristian Frost - Marcus Berrett 11-9 11-8 5-11 11-8
HE2: Rasmus M. Nielsen - Jose' Facchini 11-5 15-13 11-6
HE3: Morten W. Sørensen - Andrea Torricini 11-9 11-5 7-11 11-9
HE4: Thomas Pilak - Michelangelo Bertocchi 6-11 5-11 7-11

Women - Division 1  Finale
England W[1] - Ireland W[2] 2-1

DE1: Laura Massaro - Madeline Perry 11-7 11-5 11-2
DE2: Alison Waters - Aisling Blake 5-11 9-11 6-11
DE3: Jenny Duncalf - Laura Mylotte 11-4 11-5 11-2

3/4 France W[3] - Netherlands W[5] 2-0
DE1: Camille Serme - Natalie Grinham 11-5 11-6 12-10
DE2: Coline Aumard - Orla Noom 11-7 11-8 11-6
DE3: Cyrielle Peltier - Milou van der Heijden

P3 Belgium W[8] - Czech Republic W[7] 0-3
DE1: Nele Gilis - Lucie Fialova 5-11 2-11 8-11
DE2: Tinne Gilis - Olga Ertlova 5-11 7-11 3-11
DE3: Loreline Pira - Anna Klimundova 4-11 4-11 11-6 6-11

Wales W[6] - Germany W[4] 3-0
DE1: Tesni Evans - Pamela Hathway 6-11 9-11 11-9 11-5 11-4
DE2: Deon Saffery - Franziska Hennes 11-9 11-5 11-7
DE3: Jenny Wright - Annika Wiese 11-9 11-8 11-7

Men - Division 2 P1
Ukraine M[11] - Poland M[12] 3-1

HE1: Ruslan Sorochynskyi - Michal Reid 11-7 11-9 9-11 11-7
HE2: Kostiantyn Rybalchenko - Wojciech Nowisz 12-10 11-8 11-2
HE3: Valerii Fedoruk - Marcin Karwowski 11-7 11-3 11-9
HE4: Aleksei Kovalsky - Lukasz Stachowski 4-11 4-11 1-11

Slovakia M[9] - Portugal M[10] 2-2
HE1: Marek Maník - Claudio Pinto 11-4 6-11 11-9 11-9
HE2: Peter Kviecinský - Rui Soares 5-11 11-13 12-10 14-12 11-5
HE3: Miroslav Celler - Pedro Pinto 7-11 14-16 11-1 7-11
HE4: David Kubícek - João Caiano 4-11 7-11 6-11

Finale Netherlands M[1] - Finland M[2] 2-2
HE1: Laurens Jan Anjema - Olli Tuominen 11-6 6-11 11-9 3-11 6-11
HE2: Bart Ravelli - Henrik Mustonen 11-6 4-11 5-11 6-11
HE3: Rick Penders - Matias Tuomi 11-9 6-11 11-8 11-6
HE4: Marc ter Sluis - Jaakko Vähämaa 11-13 11-6 11-7 11-8

3/4 Ireland M[3] - Wales M[6] 0-4
HE1: Arthur Gaskin - Peter Creed 6-11 9-11 3-11
HE2: Brian Byrne - Scott Fitzgerald 11-9 10-12 9-11 4-11
HE3: Steve Richardson - David Haley 12-10 10-12 Opg.
HE4: Michael Craig - Joel Makin 14-12 5-11 5-11 4-11

5/6 Sweden M[4] - Belgium M[8] 3-1
HE1: Christian Drakenberg - Stefan Casteleyn 10-12 7-11 11-5 8-11
HE2: Romain Tenant - Tom de Mulder 11-3 9-11 11-3 11-4
HE3: Rasmus Hult - Jan van den Herrewegen 11-9 3-11 11-8 7-11 15-13
HE4: Alex Christenson - Gregory Lecerf 9-11 11-5 11-9 14-12

7/8 Austria M[7] - Czech Republic M[5] 0-3
HE1: Aqeel Rehman - Jan Koukal 17-15 11-8 2-11 8-11 9-11
HE2: Jakob Dirnberger - Petr Martin 7-11 6-11 5-11
HE3: Marcus Greslehner - Lukas Jelinek 9-11 13-11 4-11 6-11
HE4: Michael Gruber - Ondrej Uherka


Women - Division 2  P2
Switzerland W[1] - Spain W[2] 2-1

DE1: Gaby Huber - Xisela Aranda 12-10 11-4 11-4
DE2: Sara Guebey - Cristina Gomez 11-8 11-7 11-5
DE3: Fabienne Oppliger - Marina de Juan 9-11 7-11 6-11

P3 Italy W[5] - Denmark W[6] 0-3
DE1: Manuela Manetta - Line Hansen 6-11 7-11 10-12
DE2: Monica Menegozzi - Sally Skarenborg 8-11 3-11 2-11
DE3: Simona Fedeli - Bine Lind 3-11 7-11 3-11

P6 Austria W[3] - Finland W[4] 1-2
DE1: Birgit Coufal - Emilia Soini 11-5 7-11 11-4 11-6
DE2: Anja Kaserer - Elina Kononen 5-11 8-11 6-11
DE3: Sandra Polak - Saara Valtola 10-12 3-11 2-11


Men - Division 3 P3
Slovenia M[7/11] - Lithuania M[6] 3-1

HE1: Martin Mošnik - Mantas Kociunas 11-4 11-3 11-8
HE2: Miha Kavaš - Martynas Pempe 11-3 11-4 11-7
HE3: Matic Vogric - Edvinas Dovydaitis 11-6 11-7 15-13
HE4: Andraž Demšar - Andrius Voisnis 11-8 12-14 9-11 9-11

Finale Norway M[1] - Israel M[7/11] 0-4
HE1: Kim Are Killingberg - Ido Avron 9-11 12-10 11-7 3-11 7-11
HE2: Kristian Solhaug - Dov Haruzi 11-7 6-11 9-11 4-11
HE3: Hans Olav Torgesen - Ron Levy 6-11 4-11 5-11
HE4: Ronny Aasbo - Nir Zisman 7-11 9-11 7-11

3/4 Malta M[5] - Gibraltar M[4] 3-1
HE1: Brad Hindle - Anthony Brindle 11-2 11-3 11-2
HE2: Daniel Zammit Lewis - Christian Navas 11-3 11-4 11-9
HE3: Mark Lupi - Stephen Shacaluga 7-11 5-11
HE4: Carl Camilleri - Mark Tewkesbury 11-5

5/6 Luxembourg M[2] - Russia M[7/11] 1-3
HE1: Danny Hutchines - Alexey Severinov 11-6 3-11 4-11 11-9 11-13
HE2: Niall Woodger - Roman Fetisov 11-9 8-11 6-11 9-11
HE3: Daniel Kaiser - Dmitry Sudzilovsky 6-11 11-9 11-13 11-8 9-11
HE4: Mark Radley - Valeri Litvinko 3-11 11-5 11-3 13-11

7/8 Monaco M[7/11] - Croatia M[3] 2-2
HE1: Christian Billard - Srdjan Maksimovic 11-9 11-5 11-9
HE2: Gustav Hansen - Vedran Švonja 2-11 6-11 13-11 9-11
HE3: Nicolas de Gaillande - Ivan Dolovcak 3-11 11-3 11-3 11-9
HE4: Christophe Ballerio - Martin Kegel 6-11 2-11 7-11


Women - Division 3 P2
Poland W[1] - Malta W[2] 1-2

DE1: Dominika Witkowska - Colette Sultana 11-13 11-8 5-11 11-13
DE2: Anna Jurkun - Theresa Camilleri 7-11 8-11 10-12
DE3: Magda Kaminska - Johanna Rizzo 11-1 11-5 11-3

Croatia W[3] - Russia W[4/6] 2-1
DE1: Josipa Peršun - Alina Tuzlukova 11-4 9-11 11-9 7-11 5-11
DE2: Paulina Radoš - Ayuna Khantaeva 11-7 11-4 11-7
DE3: Andrijana Katalenic - Natalya Pokrovskaya 11-9 11-1 11-3

Latvia W[4/6] - Slovenia W[4/6] 2-1
DE1: Ineta Mackevica - Pija Brglez 11-5 11-4 11-6
DE2: Baiba Lulle - Nada Bambic 11-8 6-11 13-11 8-11 4-11
DE3: Liene Rieba - Sara Rojnik 11-7 11-8 11-7

 

Day THREE Results

Men - Division 1
Halve
England M[1] - Germany M[3] 4-0
HE1: Nick Matthew - Raphael Kandra 11-2 11-6 11-4
HE2: James Willstrop - Jens Schoor 11-9 11-5
HE3: Peter Barker - Andre Haschker 11-7 11-7 11-5
HE4: Daryl Selby - Rudi Rohrmüller 9-11 11-6 11-8

France M[2] - Scotland M[4] 3-0
HE1: Grégory Gaultier - Alan Clyne 16-14 11-8 11-8
HE2: Thierry Lincou - Greg Lobban 11-7 11-4
HE3: Grégoire Marche - Douglas Kempsell 11-9 11-6 11-9
HE4: Julian Balbo - Christopher Small

P2
Switzerland M[8] - Denmark M[6] 2-2
HE1: Nicolas Müller - Kristian Frost 11-7 11-6 9-11 11-6
HE2: Reiko Peter - Rasmus M. Nielsen 4-11 11-8 7-11 6-11
HE3: Lukas Burkhart - Morten W. Sørensen 3-11 7-11 8-11
HE4: Benjamin Fischer - Thomas Pilak 11-3 11-3 12-10

Spain M[7] - Italy M[5] 2-2
HE1: Borja Golan - Marcus Berrett 11-7 11-4 11-5
HE2: Alejandro Garbi - Jose' Facchini 11-4 11-5 11-7
HE3: Carlos Cornes - Andrea Torricini 11-7 8-11 9-11 11-3 3-11
HE4: Hugo Varela - Michelangelo Bertocchi 11-9 6-11 12-10 7-11 2-11


Women - Division 1
Halve
England W[1] - France W[3] 2-1
DE1: Laura Massaro - Camille Serme 14-16 6-11 11-4 11-9 11-13
DE2: Alison Waters - Cyrielle Peltier 11-8 11-7 9-11 11-4
DE3: Jenny Duncalf - Maud Duplomp 11-6 11-4 11-4

Ireland W[2] - Netherlands W[5] 2-1
DE1: Madeline Perry - Natalie Grinham 8-11 11-9 5-11 5-11
DE2: Aisling Blake - Orla Noom 11-6 11-8 11-4
DE3: Laura Mylotte - Milou van der Heijden 11-8 11-4 6-11 9-11 11-9

P2
Belgium W[8] - Wales W[6] 0-3
DE1: Nele Gilis - Tesni Evans 9-11 11-7 5-11 13-11 8-11
DE2: Yara Delagrange - Deon Saffery 8-11 10-12 4-11
DE3: Tinne Gilis - Jenny Wright 10-12 5-11 5-11

Czech Republic W[7] - Germany W[4] 2-1
DE1: Lucie Fialova - Pamela Hathway 11-5 11-9 11-5
DE2: Olga Ertlova - Franziska Hennes 11-5 11-2 11-7
DE3: Anna Klimundova - Annika Wiese 5-11 10-12 11-9 11-9 9-11


Men - Division 2
Halve
Netherlands M[1] - Ireland M[3] 4-0
HE1: Laurens Jan Anjema - Arthur Gaskin 11-3 9-11 11-3 11-6
HE2: Sebastiaan Weenink - Derek Ryan 11-8 11-4 11-2
HE3: Bart Ravelli - Brian Byrne 11-3
HE4: Rick Penders - Steve Richardson 8-11 11-4 11-8

Wales M[6] - Finland M[2] 1-2
HE1: Peter Creed - Olli Tuominen 6-11 3-11 3-11
HE2: Scott Fitzgerald - Henrik Mustonen 7-11 4-11 4-11
HE3: David Haley - Matias Tuomi
HE4: Joel Makin - Jaakko Vähämaa 11-3 11-8 11-8

Austria M[7] - Sweden M[4] 1-3
HE1: Aqeel Rehman - Christian Drakenberg 11-8 11-4 11-7
HE2: Jakob Dirnberger - Romain Tenant 7-11 6-11 1-11
HE3: Michael Gruber - Rasmus Hult 5-11 1-11 4-11
HE4: Lukas Gnauer - André Wikström 5-11 8-11 8-11

Czech Republic M[5] - Belgium M[8] 1-3
HE1: Jan Koukal - Stefan Casteleyn 11-13 11-7 11-13 9-11
HE2: Petr Martin - Tom de Mulder 12-14 11-9 6-11 5-11
HE3: Lukas Jelinek - Jan van den Herrewegen 8-11 7-11 4-11
HE4: Ondrej Ertl - Jan de Smet 11-4 11-5 11-9

P3
Slovakia M[9] - Poland M[12] 3-1
HE1: Marek Maník - Michal Reid 11-6 9-11 11-7 11-5
HE2: Peter Kviecinský - Wojciech Nowisz 11-7 12-14 11-8 9-11 12-10
HE3: TomᚠTóth - Marcin Karwowski 7-11 11-4 9-11 4-11
HE4: Miroslav Celler - Przemyslaw Atras 11-9 11-3 11-7

Ukraine M[11] - Portugal M[10] 2-2
HE1: Ruslan Sorochynskyi - Claudio Pinto 11-9 12-10 11-5
HE2: Kostiantyn Rybalchenko - Rui Soares 6-11 9-11 8-11
HE3: Valerii Fedoruk - Pedro Pinto 11-5 11-4 13-11
HE4: Aleksei Kovalsky - João Caiano 5-11 3-11 3-11


Women - Division 2
P3
Switzerland W[1] - Austria W[3] 3-0
DE1: Gaby Huber - Birgit Coufal 11-6 11-7 11-7
DE2: Sara Guebey - Jacqueline Peychär 11-3 11-4 11-4
DE3: Fabienne Oppliger - Sandra Polak 11-9 19-17 12-10

P4
Spain W[2] - Austria W[3] 3-0
DE1: Xisela Aranda - Birgit Coufal 11-6 11-5 11-7
DE2: Cristina Gomez - Jacqueline Peychär 11-6 11-6 11-8
DE3: Marina de Juan - Anja Kaserer 11-2 11-1 11-7

Switzerland W[1] - Finland W[4] 1-2
DE1: Gaby Huber - Emilia Soini 9-11 11-2 11-3 11-3
DE2: Sara Guebey - Elina Kononen 10-12 7-11 11-9 11-9 2-11
DE3: Nadia Pfister - Saara Valtola 8-11 7-11 11-7 11-6 3-11

Italy W[5] - Sweden W[7] 2-1
DE1: Manuela Manetta - Lovisa Forstadius 11-2 11-4 11-4
DE2: Monica Menegozzi - Linnéa Wallsten 11-9 11-8 4-11 11-7
DE3: Katiuscia Grossi - Eira Mooney 11-6 9-11 7-11 8-11

P5
Spain W[2] - Finland W[4] 2-1
DE1: Xisela Aranda - Emilia Soini 11-5 11-8 6-11 11-4
DE2: Cristina Gomez - Elina Kononen 4-11 11-7 5-11 8-11
DE3: Marina de Juan - Saara Valtola 12-10 11-6 11-5

Denmark W[6] - Sweden W[7] 3-0
DE1: Line Hansen - Linnéa Wallsten 11-4 11-6 11-4
DE2: Sally Skarenborg - Eira Mooney 11-4 11-3 11-4
DE3: Cecilie Mayer - Sofia Örneberg 11-5 11-3 11-5


Men - Division 3
P2
Slovenia M[7/11] - Estonia M[7/11] 3-1
HE1: Martin Mošnik - Kristjan Pettai 11-5 11-9 7-11 11-8
HE2: Miha Kavaš - Jaanus Pettai 11-4 11-5 10-12 5-11 11-8
HE3: Andrej Robnik - Meelis Prett 4-11 2-11 9-11
HE4: Matic Vogric - Priit Lumi 11-1 11-8 11-7

Halve
Norway M[1] - Malta M[5] 3-1
HE1: Kim Are Killingberg - Brad Hindle 3-11 3-11 8-11
HE2: Kristian Solhaug - Daniel Zammit Lewis 11-9 11-4 11-8
HE3: Hans Olav Torgesen - Mark Lupi 11-8 11-3 11-3
HE4: Ronny Aasbo - Carl Camilleri 11-4 11-3 11-5

Gibraltar M[4] - Israel M[7/11] 0-3
HE1: Anthony Brindle - Ido Avron 12-10 9-11 7-11 7-11
HE2: Christian Navas - Dov Haruzi 2-11 7-11 4-11
HE3: Stephen Shacaluga - Ron Levy
HE4: Mark Tewkesbury - Nir Zisman 4-11 4-11 8-11

Luxembourg M[2] - Monaco M[7/11] 3-1
HE1: Danny Hutchines - Christian Billard 11-7 11-8 2-11 11-8
HE2: Niall Woodger - Gustav Hansen 10-12 11-9 8-11 11-9 9-11
HE3: Daniel Kaiser - Nicolas de Gaillande 9-11 11-9 11-9 11-6
HE4: Mark Radley - Christophe Ballerio 11-3 11-4 11-8

Croatia M[3] - Russia M[7/11] 0-3
HE1: Srdjan Maksimovic - Alexey Severinov 9-11 5-11 11-13
HE2: Vedran Švonja - Roman Fetisov 11-13 11-5 12-14 11-9 9-11
HE3: Ivan Dolovcak - Dmitry Sudzilovsky 7-11 9-11 4-11
HE4: Martin Kegel - Sergey Beliaev


Women - Division 3
P1
Croatia W[3] - Latvia W[4/6] 0-3
DE1: Paulina Radoš - Ineta Mackevica 5-11 0-11 8-11
DE2: Katarina Milas - Baiba Lulle 6-11 5-11 4-11
DE3: Andrijana Katalenic - Liene Rieba 7-11 8-11 7-11

Malta W[2] - Russia W[4/6] 3-0
DE1: Colette Sultana - Olga Petrukhina 11-1 11-5 11-2
DE2: Theresa Camilleri - Alina Tuzlukova 7-11 11-3 11-4 7-11 11-2
DE3: Johanna Rizzo - Ayuna Khantaeva 11-3 11-6 11-8

Poland W[1] - Slovenia W[4/6] 3-0
DE1: Dominika Witkowska - Pija Brglez 11-9 12-10 11-7
DE2: Magda Kaminska - Pia Erjavec 11-4 11-7 11-1
DE3: Natalia Ryfa - Nada Bambic 11-7 11-3 11-4

 
Day TWO Results

European Team Championships 2013 - Divisions 1, 2 & 3
woensdag 1-5-2013

Men - Division 1
P1
Scotland M[4] - Italy M[5] 2-2
HE1: Alan Clyne - Marcus Berrett 8-11 8-11 11-4 9-11
HE2: Greg Lobban - Jose' Facchini 11-13 9-11 5-11
HE3: Douglas Kempsell - Andrea Torricini 11-4 11-9 11-8
HE4: Stuart Crawford - Michelangelo Bertocchi 6-11 11-5 11-9 8-11 11-3

Germany M[3] - Denmark M[6] 4-0
HE1: Simon Rösner - Kristian Frost 11-5 10-12 11-7 7-11 11-5
HE4: Andre Haschker - Thomas Pilak 11-4 11-5 11-6
HE3: Jens Schoor - Morten W. Sørensen 8-11 11-3 11-6 11-7
HE2: Raphael Kandra - Rasmus M. Nielsen 11-3 10-12 11-6 11-4

England M[1] - Switzerland M[8] 4-0
HE4: Adrian Grant - Patrick Miescher 11-7 11-1 11-8
HE1: Nick Matthew - Reiko Peter 13-11 11-3 11-3
HE2: James Willstrop - Lukas Burkhart 11-4 11-5 11-4
HE3: Peter Barker - Benjamin Fischer 11-5 11-8 11-5

France M[2] - Spain M[7] 4-0
HE4: Julian Balbo - Aitor Zunzunegui 11-5 11-4 11-2
HE1: Grégory Gaultier - Alejandro Garbi 11-4 11-3 12-10
HE3: Lucas Serme - Hugo Varela 8-11 4-11 11-3 11-2 11-1
HE2: Thierry Lincou - Carlos Cornes 11-5 11-6 11-2

P3
England M[1] - Italy M[5] 4-0
HE1: James Willstrop - Jose' Facchini 11-4 11-1 11-5
HE2: Peter Barker - Andrea Torricini 6-11 11-2 11-7 2-11 11-2
HE3: Daryl Selby - Michelangelo Bertocchi 11-8 11-9 11-2
HE4: Adrian Grant - Dimitri Diamadopoulos 11-2 11-4 11-2

France M[2] - Denmark M[6] 4-0
HE1: Thierry Lincou - Kristian Frost 11-6 11-3 12-10
HE2: Grégoire Marche - Rasmus M. Nielsen 11-8 11-6 11-3
HE3: Lucas Serme - Thomas Pilak 11-6 11-1 11-2
HE4: Julian Balbo - Martin Laursen 11-2 11-5 11-4

Scotland M[4] - Switzerland M[8] 3-1
HE1: Alan Clyne - Nicolas Müller 13-11 11-8 11-7
HE2: Greg Lobban - Reiko Peter 12-10 9-11 6-11 10-12
HE3: Douglas Kempsell - Lukas Burkhart 3-11 11-3 11-4 11-3
HE4: Christopher Small - John Williams 7-11 11-4 11-7 5-11 11-3

Germany M[3] - Spain M[7] 2-2
HE1: Simon Rösner - Borja Golan 8-11 1-11 4-11
HE2: Raphael Kandra - Alejandro Garbi 6-11 7-11 8-11
HE3: Jens Schoor - Carlos Cornes 11-3 11-8 11-5
HE4: Andre Haschker - Aitor Zunzunegui 11-5 11-3 11-3


Women - Division 1
P1
Germany W[4] - Netherlands W[5] 1-2
DE1: Pamela Hathway - Natalie Grinham 7-11 4-11 5-11
DE3: Annika Wiese - Milou van der Heijden 4-11 7-11 7-11
DE2: Franziska Hennes - Orla Noom 11-7 5-11 11-8 11-4

France W[3] - Wales W[6] 3-0
DE1: Camille Serme - Tesni Evans 11-4 11-0 8-11 11-5
DE3: Cyrielle Peltier - Jenny Wright 11-8 13-15 11-4 11-7
DE2: Coline Aumard - Deon Saffery 7-11 11-9 11-9 11-8

England W[1] - Belgium W[8] 3-0
DE1: Alison Waters - Nele Gilis 11-2 11-2 11-7
DE3: Sarah-Jane Perry - Loreline Pira 11-5 11-3 11-4
DE2: Jenny Duncalf - Yara Delagrange 11-2 11-3 11-2

Ireland W[2] - Czech Republic W[7] 3-0
DE1: Madeline Perry - Lucie Fialova 11-7 11-5 11-9
DE3: Laura Mylotte - Anna Klimundova 12-10 11-4 13-11
DE2: Aisling Blake - Olga Ertlova 11-6 11-7 12-10

P3
England W[1] - Netherlands W[5] 3-0
DE1: Laura Massaro - Natalie Grinham 11-8 11-8 3-11 10-12 11-3
DE2: Alison Waters - Milou van der Heijden 11-6 11-4 11-4
DE3: Jenny Duncalf - Tessa ter Sluis 11-4 11-5 11-4

Ireland W[2] - Wales W[6] 3-0
DE1: Madeline Perry - Tesni Evans 11-7 11-6 11-2
DE2: Aisling Blake - Deon Saffery 11-4 11-4 11-7
DE3: Laura Mylotte - Hannah Davies 11-7 6-11 11-6 11-1

Germany W[4] - Belgium W[8] 0-3
DE1: Pamela Hathway - Nele Gilis 7-11 11-5 2-11 11-4 2-11
DE2: Franziska Hennes - Kim Hannes 8-11 4-11 6-11
DE3: Caroline Sayegh - Tinne Gilis 8-11 11-9 2-11 11-4 10-12

France W[3] - Czech Republic W[7] 3-0
DE1: Camille Serme - Lucie Fialova 11-8 11-7 7-11 12-14 11-9
DE2: Coline Aumard - Olga Ertlova 11-8 11-8 6-11 11-5
DE3: Cyrielle Peltier - Anna Klimundova 11-9 11-0 11-6


Men - Division 2
P2
Netherlands M[1] - Belgium M[8] 4-0
HE1: Laurens Jan Anjema - Stefan Casteleyn 11-4 11-5 11-6
HE2: Sebastiaan Weenink - Tom de Mulder 11-3 11-7 11-4
HE3: Bart Ravelli - Jan van den Herrewegen 9-11 11-8 11-7 11-6
HE4: Rick Penders - Gregory Lecerf 11-8 9-11 11-6 12-10

Finland M[2] - Austria M[7] 4-0
HE1: Olli Tuominen - Aqeel Rehman 12-10 7-11 11-8 11-5
HE2: Henrik Mustonen - Jakob Dirnberger 11-7 11-5 11-6
HE3: Matias Tuomi - Marcus Greslehner 12-10 11-6 11-5
HE4: Jaakko Vähämaa - Lukas Gnauer 11-4 11-6 12-10

Ireland M[3] - Wales M[6] 2-2
HE1: Arthur Gaskin - Peter Creed 6-11 6-11 5-11
HE2: Derek Ryan - Scott Fitzgerald 4-11 2-11 11-3 9-11
HE3: Brian Byrne - David Haley 6-11 12-10 9-11 11-8 11-8
HE4: Steve Richardson - Joel Makin 11-3 11-9 11-8

Sweden M[4] - Czech Republic M[5] 3-1
HE1: Christian Drakenberg - Jan Koukal 8-11 7-11 11-13
HE2: Romain Tenant - Petr Martin 6-11 11-6 11-9 9-11 11-4
HE3: Rasmus Hult - Lukas Jelinek 11-2 11-4 11-4
HE4: Alex Christenson - Ondrej Ertl 11-6 11-5 11-9

P3
Netherlands M[1] - Slovakia M[9] 4-0
HE1: Laurens Jan Anjema - Marek Maník 11-2 11-2 11-3
HE2: Sebastiaan Weenink - Peter Kviecinský 11-5 11-6 11-8
HE3: Bart Ravelli - TomᚠTóth 11-4 11-3 11-7
HE4: Rick Penders - Miroslav Celler 8-11 11-4 11-6 11-8

Finland M[2] - Portugal M[10] 4-0
HE1: Olli Tuominen - Claudio Pinto 11-5 11-0 11-4
HE2: Henrik Mustonen - Rui Soares 11-7 11-3 11-8
HE3: Matias Tuomi - Pedro Pinto 11-6 11-5 9-11 11-2
HE4: Jaakko Vähämaa - Rui Cruz 11-3 11-6 11-8

Ireland M[3] - Ukraine M[11] 4-0
HE1: Arthur Gaskin - Ruslan Sorochynskyi 11-7 11-7 11-6
HE2: Derek Ryan - Kostiantyn Rybalchenko 11-6 11-9 11-5
HE3: Brian Byrne - Denys Podvornyi 11-9 12-10 13-11 Opg.
HE4: Steve Richardson - Valerii Fedoruk 11-7 12-10 11-3

Sweden M[4] - Poland M[12] 4-0
HE1: Christian Drakenberg - Michal Reid 11-5 11-3 11-5
HE2: Romain Tenant - Wojciech Nowisz 11-5 11-6 11-2
HE3: Rasmus Hult - Marcin Karwowski 11-6 11-4 11-5
HE4: André Wikström - Lukasz Stachowski 11-7 11-5 11-4


Women - Division 2
P1
Finland W[4] - Italy W[5] 2-1
DE1: Emilia Soini - Manuela Manetta 4-11 2-11 3-11
DE2: Elina Kononen - Monica Menegozzi 11-2 12-10 6-11 9-11 11-4
DE3: Saara Valtola - Simona Fedeli 11-5 11-6 11-5

Austria W[3] - Denmark W[6] 0-3
DE1: Birgit Coufal - Line Hansen 3-11 3-11 3-11
DE2: Jacqueline Peychär - Sally Skarenborg 2-11 8-11 2-11
DE3: Anja Kaserer - Bine Lind 2-11 8-11 2-11

Spain W[2] - Sweden W[7] 3-0
DE1: Xisela Aranda - Lovisa Forstadius 11-3 11-4 11-2
DE2: Cristina Gomez - Linnéa Wallsten 11-4 11-7 11-9
DE3: Marina de Juan - Eira Mooney 11-2 11-6 11-8

P2
Finland W[4] - Denmark W[6] 1-2
DE1: Emilia Soini - Line Hansen 6-11 8-11 7-11
DE2: Elina Kononen - Sally Skarenborg 9-11 11-4 4-11 7-11
DE3: Saara Valtola - Bine Lind 11-9 11-4 7-11 11-7

P7
Austria W[3] - Italy W[5] 1-2
DE1: Birgit Coufal - Manuela Manetta 2-11 9-11 5-11
DE2: Jacqueline Peychär - Monica Menegozzi 11-13 10-12 11-4 6-11
DE3: Sandra Polak - Katiuscia Grossi 12-10 8-11 11-7 11-6

Switzerland W[1] - Sweden W[7] 3-0
DE1: Gaby Huber - Lovisa Forstadius 11-4 11-1 11-1
DE2: Sara Guebey - Eira Mooney 11-3 11-7 11-7
DE3: Fabienne Oppliger - Sofia Örneberg 11-6 11-5 13-11


Men - Division 3
P1
Slovenia M[7/11] - Israel M[7/11] 2-2
HE1: Martin Mošnik - Ido Avron 7-11 11-6 11-9 11-4
HE2: Miha Kavaš - Dov Haruzi 11-4 10-12 11-3 14-16 11-7
HE3: Andrej Robnik - Nir Zisman 6-11 4-11 7-11
HE4: Matic Vogric - Avichai Barmoucha 11-6 4-11 8-11 4-11

Estonia M[7/11] - Russia M[7/11] 1-3
HE1: Kristjan Pettai - Alexey Severinov 8-11 11-13 11-7 5-11
HE2: Jaanus Pettai - Roman Fetisov 12-14 14-12 7-11 11-8 9-11
HE3: Meelis Prett - Dmitry Sudzilovsky 11-9 8-11 11-5 7-11 11-8
HE4: Priit Lumi - Valeri Litvinko 9-11 5-11 3-11

Lithuania M[6] - Monaco M[7/11] 0-4
HE1: Mantas Kociunas - Christian Billard 3-11 7-11 7-11
HE2: Martynas Pempe - Gustav Hansen 5-11 6-11 10-12
HE3: Edvinas Dovydaitis - Nicolas de Gaillande 5-11 6-11 3-11
HE4: Andrius Voisnis - Christophe Ballerio 6-11 4-11 9-11

Gibraltar M[4] - Malta M[5] 1-3
HE1: Anthony Brindle - Brad Hindle 5-11 5-11 7-11
HE2: Christian Navas - Daniel Zammit Lewis 2-11 11-5 9-11 6-11
HE3: Stephen Shacaluga - Mark Lupi 11-8 9-11 11-6 10-12 11-5
HE4: Adam Newnham - Carl Camilleri 7-11 11-8 7-11 11-6 5-11

P3
Norway M[1] - Israel M[7/11] 2-2
HE1: Kim Are Killingberg - Ido Avron 11-4 11-7 6-11 11-7
HE4: Ronny Aasbo - Ori Elimelech 10-12 11-3 11-7 12-10
HE3: Hans Olav Torgesen - Ron Levy 3-11 8-11 11-9 8-11
HE2: Kristian Solhaug - Dov Haruzi 11-8 5-11 4-11 9-11

Luxembourg M[2] - Russia M[7/11] 1-3
HE1: Danny Hutchines - Alexey Severinov 8-11 6-11 1-11
HE4: Mark Radley - Valeri Litvinko 11-9 11-8 5-11 10-12 11-6
HE3: Daniel Kaiser - Dmitry Sudzilovsky 11-4 4-11 11-4 3-11 10-12
HE2: Niall Woodger - Roman Fetisov 7-11 9-11 7-11

Croatia M[3] - Monaco M[7/11] 3-1
HE1: Manuel Fistonic - Christian Billard 11-5 11-3 11-3
HE2: Srdjan Maksimovic - Gustav Hansen 11-9 3-11 7-11 11-4 9-11
HE3: Vedran Švonja - Nicolas de Gaillande 7-11 11-9 12-10 11-3
HE4: Ivan Dolovcak - Christophe Ballerio 12-10 11-3 11-7


Women - Division 3
P3
Poland W[1] - Croatia W[3] 3-0
DE1: Dominika Witkowska - Paulina Radoš 11-8 9-11 11-2 11-7
DE3: Magda Kaminska - Andrijana Katalenic 11-2 11-5 11-3
DE2: Anna Jurkun - Katarina Milas 11-8 11-2 11-1

Latvia W[4/6] - Russia W[4/6] 2-1
DE1: Ineta Mackevica - Olga Petrukhina 11-4 11-0 11-2
DE3: Liene Rieba - Ayuna Khantaeva 11-8 11-2 11-5
DE2: Baiba Lulle - Alina Tuzlukova 5-11 6-11 7-11

Malta W[2] - Slovenia W[4/6] 3-0
DE1: Colette Sultana - Pija Brglez 11-2 11-1 11-4
DE3: Johanna Rizzo - Nada Bambic 7-11 11-2 11-6 11-1
DE2: Theresa Camilleri - Pia Erjavec 11-3 11-6 11-8

P5
Malta W[2] - Latvia W[4/6] 2-1
DE1: Colette Sultana - Ineta Mackevica 9-11 5-11 4-11
DE2: Theresa Camilleri - Baiba Lulle 11-4 11-4 11-3
DE3: Johanna Rizzo - Liene Rieba 8-11 11-4 11-7 11-5

Poland W[1] - Russia W[4/6] 3-0
DE1: Dominika Witkowska - Olga Petrukhina 11-3 11-7 11-6
DE2: Anna Jurkun - Alina Tuzlukova 11-8 11-2 11-13 11-5
DE3: Magda Kaminska - Ayuna Khantaeva 11-8 11-2 11-1

Croatia W[3] - Slovenia W[4/6] 1-2
DE1: Josipa Peršun - Pija Brglez 11-5 4-11 10-12 8-11
DE2: Paulina Radoš - Pia Erjavec 11-4 11-6 11-8
DE3: Katarina Milas - Nada Bambic 4-11 11-7 6-11 4-11

 

Day ONE Results

European Team Championships 2013 - Divisions 1, 2 & 3
woensdag 1-5-2013

Men - Division 1
P1
Scotland M[4] - Italy M[5] 2-2
HE1: Alan Clyne - Marcus Berrett 8-11 8-11 11-4 9-11
HE2: Greg Lobban - Jose' Facchini 11-13 9-11 5-11
HE3: Douglas Kempsell - Andrea Torricini 11-4 11-9 11-8
HE4: Stuart Crawford - Michelangelo Bertocchi 6-11 11-5 11-9 8-11 11-3

Germany M[3] - Denmark M[6] 4-0
HE1: Simon Rösner - Kristian Frost 11-5 10-12 11-7 7-11 11-5
HE4: Andre Haschker - Thomas Pilak 11-4 11-5 11-6
HE3: Jens Schoor - Morten W. Sørensen 8-11 11-3 11-6 11-7
HE2: Raphael Kandra - Rasmus M. Nielsen 11-3 10-12 11-6 11-4

England M[1] - Switzerland M[8] 4-0
HE4: Adrian Grant - Patrick Miescher 11-7 11-1 11-8
HE1: Nick Matthew - Reiko Peter 13-11 11-3 11-3
HE2: James Willstrop - Lukas Burkhart 11-4 11-5 11-4
HE3: Peter Barker - Benjamin Fischer 11-5 11-8 11-5

France M[2] - Spain M[7] 4-0
HE4: Julian Balbo - Aitor Zunzunegui 11-5 11-4 11-2
HE1: Grégory Gaultier - Alejandro Garbi 11-4 11-3 12-10
HE3: Lucas Serme - Hugo Varela 8-11 4-11 11-3 11-2 11-1
HE2: Thierry Lincou - Carlos Cornes 11-5 11-6 11-2

P3
England M[1] - Italy M[5] 4-0
HE1: James Willstrop - Jose' Facchini 11-4 11-1 11-5
HE2: Peter Barker - Andrea Torricini 6-11 11-2 11-7 2-11 11-2
HE3: Daryl Selby - Michelangelo Bertocchi 11-8 11-9 11-2
HE4: Adrian Grant - Dimitri Diamadopoulos 11-2 11-4 11-2

France M[2] - Denmark M[6] 4-0
HE1: Thierry Lincou - Kristian Frost 11-6 11-3 12-10
HE2: Grégoire Marche - Rasmus M. Nielsen 11-8 11-6 11-3
HE3: Lucas Serme - Thomas Pilak 11-6 11-1 11-2
HE4: Julian Balbo - Martin Laursen 11-2 11-5 11-4

Scotland M[4] - Switzerland M[8] 3-1
HE1: Alan Clyne - Nicolas Müller 13-11 11-8 11-7
HE2: Greg Lobban - Reiko Peter 12-10 9-11 6-11 10-12
HE3: Douglas Kempsell - Lukas Burkhart 3-11 11-3 11-4 11-3
HE4: Christopher Small - John Williams 7-11 11-4 11-7 5-11 11-3

Germany M[3] - Spain M[7] 2-2
HE1: Simon Rösner - Borja Golan 8-11 1-11 4-11
HE2: Raphael Kandra - Alejandro Garbi 6-11 7-11 8-11
HE3: Jens Schoor - Carlos Cornes 11-3 11-8 11-5
HE4: Andre Haschker - Aitor Zunzunegui 11-5 11-3 11-3


Women - Division 1
P1
Germany W[4] - Netherlands W[5] 1-2
DE1: Pamela Hathway - Natalie Grinham 7-11 4-11 5-11
DE3: Annika Wiese - Milou van der Heijden 4-11 7-11 7-11
DE2: Franziska Hennes - Orla Noom 11-7 5-11 11-8 11-4

France W[3] - Wales W[6] 3-0
DE1: Camille Serme - Tesni Evans 11-4 11-0 8-11 11-5
DE3: Cyrielle Peltier - Jenny Wright 11-8 13-15 11-4 11-7
DE2: Coline Aumard - Deon Saffery 7-11 11-9 11-9 11-8

England W[1] - Belgium W[8] 3-0
DE1: Alison Waters - Nele Gilis 11-2 11-2 11-7
DE3: Sarah-Jane Perry - Loreline Pira 11-5 11-3 11-4
DE2: Jenny Duncalf - Yara Delagrange 11-2 11-3 11-2

Ireland W[2] - Czech Republic W[7] 3-0
DE1: Madeline Perry - Lucie Fialova 11-7 11-5 11-9
DE3: Laura Mylotte - Anna Klimundova 12-10 11-4 13-11
DE2: Aisling Blake - Olga Ertlova 11-6 11-7 12-10

P3
England W[1] - Netherlands W[5] 3-0
DE1: Laura Massaro - Natalie Grinham 11-8 11-8 3-11 10-12 11-3
DE2: Alison Waters - Milou van der Heijden 11-6 11-4 11-4
DE3: Jenny Duncalf - Tessa ter Sluis 11-4 11-5 11-4

Ireland W[2] - Wales W[6] 3-0
DE1: Madeline Perry - Tesni Evans 11-7 11-6 11-2
DE2: Aisling Blake - Deon Saffery 11-4 11-4 11-7
DE3: Laura Mylotte - Hannah Davies 11-7 6-11 11-6 11-1

Germany W[4] - Belgium W[8] 0-3
DE1: Pamela Hathway - Nele Gilis 7-11 11-5 2-11 11-4 2-11
DE2: Franziska Hennes - Kim Hannes 8-11 4-11 6-11
DE3: Caroline Sayegh - Tinne Gilis 8-11 11-9 2-11 11-4 10-12

France W[3] - Czech Republic W[7] 3-0
DE1: Camille Serme - Lucie Fialova 11-8 11-7 7-11 12-14 11-9
DE2: Coline Aumard - Olga Ertlova 11-8 11-8 6-11 11-5
DE3: Cyrielle Peltier - Anna Klimundova 11-9 11-0 11-6


Men - Division 2
P2
Netherlands M[1] - Belgium M[8] 4-0
HE1: Laurens Jan Anjema - Stefan Casteleyn 11-4 11-5 11-6
HE2: Sebastiaan Weenink - Tom de Mulder 11-3 11-7 11-4
HE3: Bart Ravelli - Jan van den Herrewegen 9-11 11-8 11-7 11-6
HE4: Rick Penders - Gregory Lecerf 11-8 9-11 11-6 12-10

Finland M[2] - Austria M[7] 4-0
HE1: Olli Tuominen - Aqeel Rehman 12-10 7-11 11-8 11-5
HE2: Henrik Mustonen - Jakob Dirnberger 11-7 11-5 11-6
HE3: Matias Tuomi - Marcus Greslehner 12-10 11-6 11-5
HE4: Jaakko Vähämaa - Lukas Gnauer 11-4 11-6 12-10

Ireland M[3] - Wales M[6] 2-2
HE1: Arthur Gaskin - Peter Creed 6-11 6-11 5-11
HE2: Derek Ryan - Scott Fitzgerald 4-11 2-11 11-3 9-11
HE3: Brian Byrne - David Haley 6-11 12-10 9-11 11-8 11-8
HE4: Steve Richardson - Joel Makin 11-3 11-9 11-8

Sweden M[4] - Czech Republic M[5] 3-1
HE1: Christian Drakenberg - Jan Koukal 8-11 7-11 11-13
HE2: Romain Tenant - Petr Martin 6-11 11-6 11-9 9-11 11-4
HE3: Rasmus Hult - Lukas Jelinek 11-2 11-4 11-4
HE4: Alex Christenson - Ondrej Ertl 11-6 11-5 11-9

P3
Netherlands M[1] - Slovakia M[9] 4-0
HE1: Laurens Jan Anjema - Marek Maník 11-2 11-2 11-3
HE2: Sebastiaan Weenink - Peter Kviecinský 11-5 11-6 11-8
HE3: Bart Ravelli - TomᚠTóth 11-4 11-3 11-7
HE4: Rick Penders - Miroslav Celler 8-11 11-4 11-6 11-8

Finland M[2] - Portugal M[10] 4-0
HE1: Olli Tuominen - Claudio Pinto 11-5 11-0 11-4
HE2: Henrik Mustonen - Rui Soares 11-7 11-3 11-8
HE3: Matias Tuomi - Pedro Pinto 11-6 11-5 9-11 11-2
HE4: Jaakko Vähämaa - Rui Cruz 11-3 11-6 11-8

Ireland M[3] - Ukraine M[11] 4-0
HE1: Arthur Gaskin - Ruslan Sorochynskyi 11-7 11-7 11-6
HE2: Derek Ryan - Kostiantyn Rybalchenko 11-6 11-9 11-5
HE3: Brian Byrne - Denys Podvornyi 11-9 12-10 13-11 Opg.
HE4: Steve Richardson - Valerii Fedoruk 11-7 12-10 11-3

Sweden M[4] - Poland M[12] 4-0
HE1: Christian Drakenberg - Michal Reid 11-5 11-3 11-5
HE2: Romain Tenant - Wojciech Nowisz 11-5 11-6 11-2
HE3: Rasmus Hult - Marcin Karwowski 11-6 11-4 11-5
HE4: André Wikström - Lukasz Stachowski 11-7 11-5 11-4


Women - Division 2
P1
Finland W[4] - Italy W[5] 2-1
DE1: Emilia Soini - Manuela Manetta 4-11 2-11 3-11
DE2: Elina Kononen - Monica Menegozzi 11-2 12-10 6-11 9-11 11-4
DE3: Saara Valtola - Simona Fedeli 11-5 11-6 11-5

Austria W[3] - Denmark W[6] 0-3
DE1: Birgit Coufal - Line Hansen 3-11 3-11 3-11
DE2: Jacqueline Peychär - Sally Skarenborg 2-11 8-11 2-11
DE3: Anja Kaserer - Bine Lind 2-11 8-11 2-11

Spain W[2] - Sweden W[7] 3-0
DE1: Xisela Aranda - Lovisa Forstadius 11-3 11-4 11-2
DE2: Cristina Gomez - Linnéa Wallsten 11-4 11-7 11-9
DE3: Marina de Juan - Eira Mooney 11-2 11-6 11-8

P2
Finland W[4] - Denmark W[6] 1-2
DE1: Emilia Soini - Line Hansen 6-11 8-11 7-11
DE2: Elina Kononen - Sally Skarenborg 9-11 11-4 4-11 7-11
DE3: Saara Valtola - Bine Lind 11-9 11-4 7-11 11-7

P7
Austria W[3] - Italy W[5] 1-2
DE1: Birgit Coufal - Manuela Manetta 2-11 9-11 5-11
DE2: Jacqueline Peychär - Monica Menegozzi 11-13 10-12 11-4 6-11
DE3: Sandra Polak - Katiuscia Grossi 12-10 8-11 11-7 11-6

Switzerland W[1] - Sweden W[7] 3-0
DE1: Gaby Huber - Lovisa Forstadius 11-4 11-1 11-1
DE2: Sara Guebey - Eira Mooney 11-3 11-7 11-7
DE3: Fabienne Oppliger - Sofia Örneberg 11-6 11-5 13-11


Men - Division 3
P1
Slovenia M[7/11] - Israel M[7/11] 2-2
HE1: Martin Mošnik - Ido Avron 7-11 11-6 11-9 11-4
HE2: Miha Kavaš - Dov Haruzi 11-4 10-12 11-3 14-16 11-7
HE3: Andrej Robnik - Nir Zisman 6-11 4-11 7-11
HE4: Matic Vogric - Avichai Barmoucha 11-6 4-11 8-11 4-11

Estonia M[7/11] - Russia M[7/11] 1-3
HE1: Kristjan Pettai - Alexey Severinov 8-11 11-13 11-7 5-11
HE2: Jaanus Pettai - Roman Fetisov 12-14 14-12 7-11 11-8 9-11
HE3: Meelis Prett - Dmitry Sudzilovsky 11-9 8-11 11-5 7-11 11-8
HE4: Priit Lumi - Valeri Litvinko 9-11 5-11 3-11

Lithuania M[6] - Monaco M[7/11] 0-4
HE1: Mantas Kociunas - Christian Billard 3-11 7-11 7-11
HE2: Martynas Pempe - Gustav Hansen 5-11 6-11 10-12
HE3: Edvinas Dovydaitis - Nicolas de Gaillande 5-11 6-11 3-11
HE4: Andrius Voisnis - Christophe Ballerio 6-11 4-11 9-11

Gibraltar M[4] - Malta M[5] 1-3
HE1: Anthony Brindle - Brad Hindle 5-11 5-11 7-11
HE2: Christian Navas - Daniel Zammit Lewis 2-11 11-5 9-11 6-11
HE3: Stephen Shacaluga - Mark Lupi 11-8 9-11 11-6 10-12 11-5
HE4: Adam Newnham - Carl Camilleri 7-11 11-8 7-11 11-6 5-11

P3
Norway M[1] - Israel M[7/11] 2-2
HE1: Kim Are Killingberg - Ido Avron 11-4 11-7 6-11 11-7
HE4: Ronny Aasbo - Ori Elimelech 10-12 11-3 11-7 12-10
HE3: Hans Olav Torgesen - Ron Levy 3-11 8-11 11-9 8-11
HE2: Kristian Solhaug - Dov Haruzi 11-8 5-11 4-11 9-11

Luxembourg M[2] - Russia M[7/11] 1-3
HE1: Danny Hutchines - Alexey Severinov 8-11 6-11 1-11
HE4: Mark Radley - Valeri Litvinko 11-9 11-8 5-11 10-12 11-6
HE3: Daniel Kaiser - Dmitry Sudzilovsky 11-4 4-11 11-4 3-11 10-12
HE2: Niall Woodger - Roman Fetisov 7-11 9-11 7-11

Croatia M[3] - Monaco M[7/11] 3-1
HE1: Manuel Fistonic - Christian Billard 11-5 11-3 11-3
HE2: Srdjan Maksimovic - Gustav Hansen 11-9 3-11 7-11 11-4 9-11
HE3: Vedran Švonja - Nicolas de Gaillande 7-11 11-9 12-10 11-3
HE4: Ivan Dolovcak - Christophe Ballerio 12-10 11-3 11-7


Women - Division 3
P3
Poland W[1] - Croatia W[3] 3-0
DE1: Dominika Witkowska - Paulina Radoš 11-8 9-11 11-2 11-7
DE3: Magda Kaminska - Andrijana Katalenic 11-2 11-5 11-3
DE2: Anna Jurkun - Katarina Milas 11-8 11-2 11-1

Latvia W[4/6] - Russia W[4/6] 2-1
DE1: Ineta Mackevica - Olga Petrukhina 11-4 11-0 11-2
DE3: Liene Rieba - Ayuna Khantaeva 11-8 11-2 11-5
DE2: Baiba Lulle - Alina Tuzlukova 5-11 6-11 7-11

Malta W[2] - Slovenia W[4/6] 3-0
DE1: Colette Sultana - Pija Brglez 11-2 11-1 11-4
DE3: Johanna Rizzo - Nada Bambic 7-11 11-2 11-6 11-1
DE2: Theresa Camilleri - Pia Erjavec 11-3 11-6 11-8

P5
Malta W[2] - Latvia W[4/6] 2-1
DE1: Colette Sultana - Ineta Mackevica 9-11 5-11 4-11
DE2: Theresa Camilleri - Baiba Lulle 11-4 11-4 11-3
DE3: Johanna Rizzo - Liene Rieba 8-11 11-4 11-7 11-5

Poland W[1] - Russia W[4/6] 3-0
DE1: Dominika Witkowska - Olga Petrukhina 11-3 11-7 11-6
DE2: Anna Jurkun - Alina Tuzlukova 11-8 11-2 11-13 11-5
DE3: Magda Kaminska - Ayuna Khantaeva 11-8 11-2 11-1

Croatia W[3] - Slovenia W[4/6] 1-2
DE1: Josipa Peršun - Pija Brglez 11-5 4-11 10-12 8-11
DE2: Paulina Radoš - Pia Erjavec 11-4 11-6 11-8
DE3: Katarina Milas - Nada Bambic 4-11 11-7 6-11 4-11

 

[HOME] [Today] [Info] [Draws] [Gallery] [History] [Francais]

 

www.squashsite.co.uk/euroteams13