Draws

Men's World Team Championships 2009  Odense  

Draws & Results
Stage Two Playoffs
Wed 30th
Last 16
Thu 1st
Quarters
Fri 2nd
Semis
Sat 3rd
Finals
Egypt 3-0 Germany Egy 3-0  Can Egy 3-0 Aus Egy 2-1 Fra
Canada 3-0 Scotland Aus  3-0  Pak  Eng 1-2 Fra Eng 1-2 Aus
Australia 3-0 Ireland Fra  3-0  Rsa Can 0-3 Pak Pak 2-0 Rsa
Malaysia 1-2 Pakistan Eng  3-0  Ita Ita 1-2 Rsa 

Can 0-2 Ita

South Africa 2-1 USA Ger  3-0  Sco Ger 0-3 Mas Mas 2-0 Nzl
France 3-0 Netherlands Irl  0-3  Mas USA 1-2 Nzl Usa 0-2 Ger
Italy 2-1 New Zealand  USA  2-1  Ned Sco 2-1 Irl Ned 1-2 Sco
England 2-0 Kuwait  Kuw 1-2  Nzl  Kuw 1-2 Ned Irl 0-2 Kuw
 

3rd/4th:
England 1-2 Australia

James Willstrop 3-1 David Palmer             11-8, 11-2, 11-13, 11-2 (43m)
Alister Walker 2-3 Cameron Pilley   12-10, 13-15, 3-11, 11-6, 4-11 (94m)
Peter Barker 1-3 Stewart Boswell           9-11, 12-10, 7-11, 10-12 (56m)

5th/6th:
Pakistan 2-0 South Africa

Aamir Atlas Khan 3-1 Stephen Coppinger  7-11, 11-9, 11-6, 11-4 (39m)
Yasir Ali Butt 3-2 Clinton Leeuw      11-5, 11-9, 12-14, 6-11, 11-7 (55m)

7th/8th:
Canada 0-2 Italy

Shahier Razik 0-3 Marcus Berrett                    12-14, 8-11, 1-11 (36m)
David Phillips 1-3 Jose Facchini                 5-11, 8-11, 11-8, 5-11 (41m)

9th/10th:
Malaysia 2-0 New Zealand
Azlan Iskandar 3-1 Kashif Shuja           9-11, 11-4, 11-9, 11-6 (47m)
Mohd N Adnan 3-0 Martin Knight                  11-9, 11-9, 12-10 (52m)

11th/12th:
Germany 2-0 USA

Simon Roesner 3-2 Julian Illingworth 11-5, 11-5, 10-12, 6-11, 11-4 (58m)
Stefan Leifels 3-1 Preston Quick                7-11, 11-8, 11-5, 12-10 (41m)

13th/14th:
Scotland 2-1 Netherlands

Alan Clyne 0-3 Laurens Jan Anjema 10-12, 5-11, 6-11 (38m)
Chris Small 3-2 Sebastiaen Weenink 10-12, 11-6, 11-6, 10-12, 11-8 (59m)
Stuart Crawford 3-2 Piedro Schweertman 5-11,11-2,10-12,11-6,11-9 (50m)

15th/16th:
Ireland 0-2 Kuwait

Liam Kenny 0-3 Abd. Al-Mezayen                 6-11, 8-11, 4-11 (29m)
Keith Moran 1-3 Bader Alhosaini           11-9, 5-11, 5-11, 5-11 (33m)


Semi-Finals:
 

Egypt 3-0 Australia
Ramy Ashour 3-1 Cameron Pilley         13-11, 8-11, 11-6, 11-9 (60m)
Karim Darwish 3-2 David Palmer      11-6,4-11,14-16,11-8,11-5 (86m)
Amr Shabana 2-0 Stewart Boswell                          12-10, 11-7 (20m)


England 1-2 France
Adrian Grant 3-1 Renan Lavigne               9-11, 11-5, 11-4, 11-3 (52m)
James Willstrop 1-3 Gregory Gaultier    10-12, 11-6, 6-11, 10-12 (55m)
Peter Barker 1-3 Thierry Lincou               6-11, 8-11, 11-7, 8-11 (60m)

5/8 Semis:
 
South Africa 2-1 Italy
Jesse Engelbrecht 0-3 Amr Swelim                        8-11, 6-11, 3-11
Steve Coppinger 3-1 Davide Bianchetti         11-9, 8-11, 11-5, 11-8 (61m)
Rodney Durbach 3-2 Marcus Berrett     7-11, 11-4, 7-11, 11-5, 11-6 (47m)

Canada 0-3 Pakistan
David Phillips 2-3 Yasir Ali Butt          6-11, 9-11, 11-5, 11-4, 8-11 (43m)
Shahier Razik 2-3 Aamir Atlas Khan  5-11, 11-8, 7-11, 11-9, 3-11 (62m)
Shawn Delierre 0-2 Farhan Mehboob                          8-11, 2-11 (18m)

9/12 Semis:

Germany 0-3 Malaysia
Raphael Kandra 1-3 Mohd N. M. Adnan        5-11, 11-4, 8-11, 7-11 (42m)
Jens Schoor 0-3 Azlan Iskandar                          5-11, 8-11, 4-11 (30m)
Stefan Leifels 1-2 Ong Beng Hee                       13-11, 6-11, 6-11 (26m)

USA 1-2 New Zealand
Preston Quick 0-3 Martin Knight                          3-11, 3-11, 8-11 (39m)
Julian Illingworth 3-1 Kashif Shuja            11-7, 9-11, 11-5, 12-10 (55m)
Gilly Lane 0-3 Campbell Grayson                        4-11, 9-11, 4-11 {40m)

13/16 Semis:

Scotland v Ireland
Chris Small 1-3 Derek Ryan                        11-6, 6-11, 8-11, 3-11 (42m)
Alan Clyne 3-1 Liam Kenny                          9-11, 11-6, 11-4, 11-2 (52m)
Stuart Crawford 3-1 Arthur Gaskin               8-11, 11-5, 11-6, 11-5 (42m)

Netherlands 2-1 Kuwait
Rene Mijs 1-3 Bader Alhosaini                     9-11, 7-11, 11-3, 5-11 (40m)
LJ Anjema 3-2 Abdullah Al-Mezayen    11-8, 8-11, 8-11, 11-3, 11-6 (54m)
Piedro Schweertman 3-1 Salem Mohammad 5-11, 11-2, 11-5, 11-1 (29m)


Quarter-Finals:

Egypt 3-0 Canada

Amr Shabana 3-1 Jonathon Power   11-9, 4-11, 11-6, 11-7 (51m)
Ramy Ashour 3-1 Shahier Razik      11-9, 4-11, 11-6, 11-7 (38m)
Wael El Hindi 2-1 David Phillips              7-11, 11-6, 14-12 (39m)

Australia 3-0 Pakistan
David Palmer 3-0 Farhan Mehboob           11-5, 11-9, 11-6 (35m)
Stewart Boswell 3-0 Farhan Mehboob     11-5, 12-10, 11-5 (46m)
Cameron Pilley bt Mansoor Zaman                   11-6, 11-7 (17m)


France 3-0 South Africa
Gregory Gaultier 3-1 Rodney Durbach 11-5, 12-14, 11-6, 11-5 (45m)
Thierry Lincou 3-0 Jesse Engelbrecht             11-6, 11-7, 11-6 (29m)
Julien Balbo 2-1 Clinton Leeuw                      7-11, 11-0, 11-5


England 3-0 Italy
James Willstrop 3-0 Marcus Berrett             11-3, 12-10, 11-6 (25m)
Peter Barker 3-0 Amr Swelim                       11-4, 11-4, 11-5 (29m)
Adrian Grant v Jose Facchini                                 11-5, 11-9 (24m)


9/16 Quarters:
Germany 3-0 Scotland

Simon Roesner 3-1 Alan Clyne               11-9, 11-8, 7-11, 11-5 (57m)
Jens Schoor 3-2 Stuart Crawford  7-11, 11-5, 7-11, 14-12, 11-7 (51m)
Stefan Leifels 2-0 Chris Small                              13-11, 13-11 (23m)

New Zealand 2-1 Kuwait
Kashif Shuja 0-3 Abdullah Al-Mezayen             3-11, 3-11, 8-11 (24m)
Campbell Grayson 3-0 Salem Mohammad        11-5, 11-5, 11-3 (28m)
Martin Knight 3-1 Bader Alhosaini            6-11, 11-7, 11-8, 11-7 (69m)

Ireland 0-3 Malaysia
Liam Kenny 0-3 Azlan Iskandar                        9-11, 7-11, 2-11 (47m)
Arthur Gaskin 2-3 Ong Beng Hee     4-11, 12-10, 1-11, 11-7, 6-11 (59)
Derek Ryan 0-2 Ivan Yuen                                      2-11, 7-11 (15m)

USA 2-1 Netherlands
Julian Illingworth 0-3 Laurens Jan Anjema           1-11, 5-11, 4-11 (28m)
Gilly Lane 3-0 Piedro Schweertman                   11-8, 12-10, 11-4 (34m)
Chris Gordon 3-1 Sebastiaen Weenink       15-13, 8-11, 11-8, 11-8 (66m)


Last 16 Round One:

Egypt 3-0 Germany

Amr Shabana 3-0 Stefan Leifels                   11-4, 11-9, 11-4 (25m)
Karim Darwish 3-1 Simon Roesner       6-11, 11-9, 11-7, 11-7 (38m)
Wael El Hindi 2-0 Rafael Kandra                            11-7, 11-6 (17m)

Canada 3-0 Scotland
Shahier Razik 3-0 Stuart Crawford                11-2, 11-3, 11-3 (25m)
Jonathon Power 3-2 Alan Clyne    11-5, 11-8, 3-11, 6-11, 11-2 (63m)
Shawn Delierre 2-0 Chris Small                           11-7, 16-14 (23m)

Australia 3-0 Ireland
Stewart Boswell 3-0 Arthur Gaskin                 11-4, 11-3, 11-5 (36m)
David Palmer 3-0 Liam Kenny                       11-7, 11-4, 11-9 (44m)
Cameron Pilley 2-0 Derek Ryan                             11-7, 11-3 (16m)

Malaysia 1-2 Pakistan
Ong Beng Hee 1-3 Farhan Mehboob        7-11, 2-11, 11-9, 5-11 (52m)
Azlan Iskandar 3-0 Aamir Atlas Khan                  12-10, 8-6 rtd (23m)
Mohd Nafiizwan Adnan 1-3 Yasir Butt     11-7, 2-11, 10-12, 9-11 (57m)

South Africa 2-1 USA
Rodney Durbach 3-1 Gilly Lane              7-11, 11-9, 11-7, 13-11 (65m)
Steve Coppinger 1-3 Julian Illingworth  13-15, 11-9, 11-9, 12-10 (66m)
Clinton Leeuw 3-1 Chris Gordon            11-8, 9-11, 11-9, 12-10 (72m)

France 3-0 Netherlands
Renan Lavigne 3-0 Rene Mijs                           11-3, 11-4, 11-8 (31m)
Gregory Gaultier 3-0 Piedro Schweertman        11-6, 11-5, 11-9 (23m)
Julien Balbo 2-0 Sebastiaen Weenink                        11-7, 11-5 (23m)

Italy 2-1 New Zealand
Marcus Berrett  3-2 Campbell Grayson  11-13,11-6,8-11,12-10,11-5 (71m)
Davide Bianchetti 2-3 Kashif Shuja     10-12, 11-8, 5-11, 11-6, 7-11 (68m)
Amr Swelim 3-0 Martin Knight                               11-4, 11-7, 11-4 (47m)

England 2-1 Kuwait
Peter Barker 3-0 Salem Mohammed                 11-4, 11-2, 11-8 (24m)
James Willstrop 3-1 Abdullah Al Mezayen  11-9, 11-7, 9-11, 11-6 (42m)
Adrian Grant 1-2 Bader Alhusaini                    11-6, 13-15, 9-11 (50m)

17-24 Playoffs
Quarters Semis Finals
Hong Kong 3-0 Spain    Hong Kong 2-1 Finland  Hkg 2-1 Ind
Wales 1-2 Finland

 India 2-1 Denmark

 Fin 2-1 Den
Sweden 1-2 Denmark

Wales 3-0 Spain

 Wal 2-1 Swe
India 2-1 Austria

 Austria 0-3 Sweden

 Aut 1-2 Esp
25-28 Playoffs:
Serbia 3-0 Venezuala    Serbia 1-2 Kenya             Serbia 1-2 Japan
Japan 2-1 Kenya           Japan 3-0 Venezuela     Venezuela 1-2 Kenya

17/18 Final:
Hong Kong 2-1 India
Leo Au 3-1 Gaurav Nandrajog                  9-11, 11-7, 11-8, 11-2 (45m)
Dick Lau 3-2 Ritwik Bhattacharya    5-11, 10-12, 12-10, 11-5, 11-6 (57)
Max Lee 1-2 HarinderPal Sandhu                      6-11, 11-9, 8-11 (27m)

19/20 Final:
Finland 2-1 Denmark
Hameed Ahmed 3-0 Danny Knudsen                  11-3, 11-6, 11-7 (30m)
Olli Tuominen 3-2 Rasmus Nielsen  9-11, 10-12, 11-6, 11-5, 11-6 (38m)
Matias Tuomi 1-2 Kristian Frost                       10-12, 11-4, 9-11 (43m)

21/22 Final:
Wales 2-1 Sweden
Nic Birt 3-1 Andre Vikstrom                       9-11, 11-8, 11-5, 11-4 (45m)
Rob Sutherland 2-3 Rasmus Hult    8-11, 12-10, 11-8, 8-11, 10-12 (74m)
Jethro Binns 3-0 Carl-Johan Lofvenborg              11-4, 11-7, 11-7 (31m)

23/24 Final:
Spain 2-1 Austria
Eduardo Gonzalez 3-1 Stefan Brauneis        11-8, 8-11, 11-8, 11-8 (51m)
David Vidal 0-3 Aqeel Rehman                            8-11, 9-11, 9-11 (43m)
Alejandro Garbi 3-2 Jakob Dirnberger 5-11, 9-11, 11-7, 11-5, 11-6 (55m)

24-28 Playoffs:

Serbia 1-2 Japan
Ivan Djordjevic 0-3 Takanori Shimizu                  8-11, 6-11, 7-11 (23m)
Dennis Drenjovski 3-1 Yuta Fukui            13-11, 14-12, 9-11, 11-4 (34m)
Daniel Zilic 0-3 Shinnosuke Tsukue                  3-11, 11-13, 10-12 (26m)

Venezuela 1-2 Kenya
Juan Pablo Sanchez 0-3 Hartaj Bains 8-11, 3-11, 3-11 (16m)
Francisco Valecillo 1-3 Hardeep Reel  6-11, 11-8, 4-11, 6-11 (30m)
Juan Pablo Rothie 3-2 Rajdeep Bains 8-11, 11-4, 5-11, 11-7, 13-11 (34m)


17-20 Semis

Hong Kong 2-1 Finland
Dick Lau 0-3 Olli Tuominen                             10-12, 1-11, 1-11 (30m)
Yu Shun Kwong 3-0 Matias Tuomi                     11-3, 11-6, 11-9 (32m)
Max Lee 3-2 Henrik Mustonen                        14-12, 13-11, 11-4 (40m)

Denmark 1-2 India
Rasmus Nielsen 2-3 Ritwik Bhattacharya 11-4,12-10,9-11,9-11,8-11 (52m)
Kristian Frost 3-0 HarinderPal Sandhu                 12-10, 11-9, 11-2 (45m)
Kim Povlsen 0-3 Gaurav Nandrajog                    10-12, 3-11, 6-11 (30m)


21-24 Semis

Sweden 3-0 Austria

Rasmus Hult 3-0 Aqeel Rehman                        11-6, 11-9, 11-9 (27m)
Carl-Johan Lofvenborg 3-0 Jakob Dirnberger     11-6, 11-3, 11-7 (28m)
Joakim Larsson 2-0 Christian Coufal                          11-9, 11-7 (20m)

Spain 0-3 Wales
David Vidal 1-3 Rob Sutherland                7-11, 7-11, 11-9, 5-11 (48m)
Alejandro Garbi 2-3 Peter Creed   11-6, 5-11, 14-12, 9-11, 11-13 (60m)
Eduardo Gonzalez 1-2 Nic Birt                           11-4, 7-11, 4-11 (35m)

25-28 Playoffs

Serbia 1-2 Kenya
Dennis Drenjovski 0-3 Hardeep Reel                  6-11, 0-11, 8-11 (27m)
Daniel Zilic 0-3 Hartaj Bains                           8-11, 10-12, 11-13 (36m)
Ivan Djordjevic 3-1 Joseph N Karigithe      9-11, 11-5, 11-7, 11-7 (34m)

Japan 3-0 Venezuela
Yuta Fukui 3-1 Francisco Valecillo              10-12, 11-4, 11-2, 11-2 (23m)
Shinnosuke Tsukue 3-0 Juan Pablo Rothie            11-6, 11-9, 11-3 (19m)
Takanori Shimizu 3-0 Gabriel Teran                     11-2, 11-2, 11-4 (15m)


17-24 Quarter-Finals:

Hong Kong 3-0 Spain

Max Lee 3-1 Alejandro Garbi                      11-8, 11-5, 9-11, 11-4 (46m)
Dick Lau 3-0 David Vidal                                   14-12, 11-2, 11-9 (40m)
Yu Shun Kwong 2-0 Eduardo Gonzalez                         11-9, 11-7 (19m)

Wales 1-2 Finland

Jethro Binns 2-3 Henrik Mustonen       2-11, 11-2, 7-11, 11-5, 7-11 (42m)
Rob Sutherland 1-3 Olli Tuominen               3-11, 9-11, 11-6, 4-11 (45m)
Peter Creed 2-0 Matias Tuomi                                      11-9, 11-6 (42m)

Denmark 2-1 Sweden
Kristian Frost 3-0 Joakim Larsson                        11-5, 11-9, 11-4 (43m)
Rasmus Nielsen 3-0 Carl-Johan Lofvenborg         11-5, 11-8, 16-14 (31m)
Danny Knudsen 0-2 Andre Vikstrom                             6-11, 9-11 (22m)

India 2-1 Austria
HarinderPal Sandhu 3-0 Jakob Dirnberger           11-5, 13-11, 11-9 (27m)
Ritwik Bhattacharya 0-3 Aqeel Rehman                 8-11, 9-11, 9-11 (30m)
Gaurav Nandrajog 3-0 Stefan Brauneis                 11-7, 11-3, 11-5 (24m)

25-28 Playoffs:

Serbia 3-0 Venezuela

Daniel Zilic 3-2 Juan Pablo Rothie      12-10, 11-4, 9-11, 7-11, 11-8 (48m)
Dennis Drenjovski 3-0 Francisco Valecillo             11-4, 11-8, 11-5 (19m)
Ivan Djordjevic 3-0 Juan Pablo Sanchez               11-0, 11-6, 11-0 (17m)

Japan 2-1 Kenya
Yuta Fukui 3-0 Hardeep Reel                              11-7, 11-9, 11-4 (40m)
Shinnosuke Tsukue 3-0 Rajdeep Bains                11-6, 11-6, 11-1 (21m)
Takanori Shimizu 1-3 Hartaj Bains              6-11, 11-9, 8-11, 5-11 (35m)~
 


Match Schedule

Pools Final Standings:  (W/L)

POOL A:

[1] EGYPT 3/0; KUWAIT 2/1; [16] HONG KONG 1/2; SERBIA 0/3
POOL B:
[2] ENGLAND 3/0; [15] GERMANY 2/1; AUSTRIA 0/2; JAPAN 0/2
POOL C:
[3] FRANCE 2/0; [14] IRELAND 1/1; DENMARK 0/2
POOL D:
[4] AUSTRALIA 2/0; [13] NETHERLANDS 1/0; WALES 0/2
POOL E:
[5] MALAYSIA 2/0; [12] USA 1/1; FINLAND  0/2
POOL F:
[11] SOUTH AFRICA 3/0; [6] PAKISTAN 2/1; SWEDEN 1/2; KENYA 0/3
POOL G:
[7] CANADA 2/0; [10] NEW ZEALAND 1/1; SPAIN 0/2
POOL H:
[8] ITALY 3/0;  SCOTLAND 2/1; [9] INDIA 1/2;VENEZUELA 0/3

 

Day Three Results:

H: ITA 2-1 IND   A: EGY 3-0 SRB    A: HKG 1-2 KUW   H: SCO 3-0 VEN
F: PAK 1-2 RSA  D: AUS 2-1 NED   C: FRA 3-0 IRL      F: SWE 3-0 KEN
E: MAS 3-0 USA  B: AUT 2-1 JPN     B: ENG 2-1 GER    G: CAN 3-0 NZL

A: Egypt 3-0 Serbia
Wael El Hindi 3-0  Ivan Djordjevic              11-6, 11-0, 11-8 (20m)
Karim Darwish 3-0  Dennis Drenjovski       11-7, 11-5, 11-5 (18m)
Ramy Ashour 3-0 Dan Zilic                        11-2, 11-5, 11-9 (16m)

A: Hong Kong 1-2 Kuwait
Dick Lau 0-3 Abdullah Al Mezayen              6-11, 12-14, 6-11 (39m)
Leo Au 0-3 Bader Al Hussaini                     3-11, 9-11, 8-11 (47m)
Max Lee 3-1 Salem Mohamed                     11-6, 8-11, 11-8, 11-8 (35m)

B: England 2-1 Germany
Adrian Grant 3-0 Raphael Kandra                11-5, 11-7, 11-7 (32m)
Peter Barker 3-0 Jens Schoor                     11-6, 11-4, 11-2 (29m)
Nick Matthew 1-3 Simon Roesner                11-4, 3-3 rtd (20m)

B: Austria 2-1 Japan
Stefan Brauneis 3-1 Takanori Shimizu         3-11, 11-6, 12-10, 11-5 (44m)
Jakob Dirnberger 0-3 Shinnosuke Tsukue    6-11, 10-12, 10-12 (25m)
Aqeel Rehman 3-2 Yuta Fukui                     4-11, 11-3, 11-9, 4-11, 11-9 (65m)

C: France v Ireland
Renan Lavigne 3-0 Keith Moran                    11-8, 11-3, 11-4 (27m)
Gregory Gaultier 3-0 Liam Kenny                 11-9, 11-4, 11-4 (35m)
Thierry Lincou 3-0 Arthur Gaskin             &nfsp;   11-9, 11-1, 11-8 (30m)

D: Australia 2-1 Netherlands
Aaron Frankcomb 3-2 Rene Mijs                  8-11, 8-11, 11-9, 11-5, 11-6 (68m)
David Palmer 1-3 LJ Anjema                       6-11, 11-8, 8-11, 10-12 (58m)
Cameron Pilley 3-0 Piedro Schweertman     11-0, 11-6, 13-11 (31m)

E: Malaysia 3-0 USA
Mohd N.Adnan 3-0 Preston Quick                  11-3, 15-13, 12-10 (41m)
Azlan Iskander 3-1 Julian Illingworth            11-6, 10-12, 11-9, 11-6 (48m)
Ong Beng Hee 3-1 Gilly Lane                       10-12, 11-4, 11-7, 11-9 (51m)

F: Pakistan 1-2 South Africa
Yasir Butt 2-3 Clinton Leeuw                       8-11, 11-9, 11-6, 5-11, 8-11 (51m)
Aamir Atlas Khan 2-3 Steve Coppinger        12-10, 11-2, 9-11, 1-11, 10-12 (55m)
Farhan Mehboob 3-0 Rodney Durbach         11-7, 11-2, 11-5 (25m)

F: Sweden 3-0 Kenya
Joakim Larsson 3-1 Hartaj Bains                 11-5, 9-11, 11-9, 11-4 (43m)
Rasmus Hult 3-0 Hardeep Reel                   11-1, 11-4, 11-8 (29m)
Carl-Johan Lofvenborg 3-0 Rajdeep Bains    11-9, 11-5, 11-5 (27m)

G: Canada 3-0 New Zealand
Shawn Delierre 3-2 Martin Knight                 7-11, 8-11, 11-8, 11-3, 11-7 (75m)
Jonathon Power 3-0 Kashif Shuja                 11-4, 11-6, 11-6 (34m)
Shahier Razik 3-0 Campbell Grayson           11-6, 11-9, 11-3 (41m)

H: Italy 2-1 India
Jose Fachini 3-0 Gaurav Nandrajog              11-7, 11-7, 9-5 dsq  (32m)
Davide Bianchetti 3-0 Ritwik Bhattacharya   13-11, 11-7, 11-8 (35m)
Amr Swelim 0-3 Harinderpal Sandhu            11-9, 11-9, 11-9 (42m)

H: Scotland 3-0 Venezuala
Chris Small 3-0 Juan Pablo Sanchez             11-3, 11-4, 11-4 (16m)
Alan Clyne 3-0  Fanscico Valecillo                11-0, 11-3, 11-1 (15m)
Stuart Crawford 3-1 Juan Pablo Rothie         11-4, 7-11, 11-0, 11-3 (25m)
 

Day Two Results:

A:  KUW 3-0 SRB, EGY 3-0 HKG
B:  GER 3-0 JPN, ENG 3-0 AUT
C:  FRA 3-0 DEN
D:  AUS 3-0 WAL
E:  MAS 2-1 FIN
F:  RSA 2-0 KEN, PAK 3-0 SWE
G:  CAN 3-0 ESP
H:  IND 3-0 VEN, ITA 3-0 SCO

A: Kuwait 3 Serbia 0
Abd. Kh. Al-Mezayen (1] 3-0 Daniel Zilic (2)  11-6, 11-3, 11-1 (25m)
Bader Al Hosaini (3) 3-0 Marko Matanovic (4)  11-2, 11-0, 11-1 (17m)
Salem F Mohammad (2) 3-0 Ivan Djordjevic (3)  11-5, 11-7, 11-2 (11m)

A: Egypt 3 Hong Kong 0
Amr Shabana (2) 3-0 Dick Lau (1)  11-5, 11-2, 11-1 (24m)
Wael El Hindi (4) 3-0 Yu Shun Kwong (3)  12-10, 11-7, 12-10 (31m)
Ramy Ashour (3) 3-0 Max Lee (2)  11-7, 11-7, 12-10 (26m)

B: Germany 3 Japan 0
Simon Roesner (1) 3-0 Yuta Fukui (1)  11-5, 11-8, 11-2 (23m)
Stefan Leifels (3) 3-0 Jun Matsumoto (4)  11-7, 11-8, 11-7 (28m)
Jens Schoor (2) 3-2 Shinnosuke Tsukue (2)  6-11, 11-9, 9-11, 11-4, 11-6 (50m)

England 3 Austria 0

James Willstrop (2) 3-1 Aqeel Rehman (1)  11-3, 13-11, 9-11, 11-6 (39m)
Adrian Grant (4) 3-0 Christian Coufal (4)  11-4, 11-5, 11-0 (22m)
Peter Barker (3) 3-0 Jakob Dirnberger (2)  11-7, 11-5, 11-3 (25m)

C: France 3 Denmark 0

Thierry Lincou (2) 3 0-Rasmus Nielsen (1)  11-9, 11-3, 11-5 (27m)
Julien Balbo (4) 3-0 Kim Povlsen (3)  11-3, 11-2, 11-6 (26m)
Renan Lavigne (3) 3-1 Kristian Frost (2)  11-6, 7-11, 11-7, 11-7 (57m)

D: Australia 3 Wales 0

Aaron Frankcomb (4) 3-0 Nic Birt (4) 0 11-4, 11-5, 11-5 (25m)
Cameron Pilley (3) 3-1 Peter Creed (3) 1 11-7, 9-11, 11-2, 11-3 (43m)
Stewart Boswell (2) 3-0 Rob Sutherland (1) 0 11-4, 11-7, 11-3 (31m)

E: Malaysia 2 Finland 1
Azlan Iskandar (1] 1-3 Olli Tuominen (1) 8-11, 11-8, 6-11, 6-11 (51m)
Mohd N.Adnan (3) 3-0 Hameed Ahmed (4)  11-8, 11-8, 11-1 (29m)
Ong Beng Hee (2) 3-1 Henrik Mustonen (2)  8-11, 12-10, 11-7, 11-4 (40m)

F: South Africa 3 Kenya 0
Rodney Durbach (2) 3-0 Hardeep Reel (1)  11-6, 11-2, 11-6 (23m)
Clinton Leeuw (4) 3-0 Joseph N Karigithe (4)  11-7, 11-3, 11-5 (27m)
Jesse Engelbrecht (3) 3-0 Hartaj Bains (3)  11-6, 11-3, 11-7 (20m)
F: Pakistan 3 Sweden 0
Mansoor Zaman (4) 3-0 Andre Vikstrom (4) 0 11-8, 11-3, 11-0 (24m)
Aamir Atlas Khan (1) 3-0 Rasmus Hult (1) 0 11-7, 11-9, 11-4 (30m)
Farhan Mehboob (2) 3-0 Carl-Johan Lofvenborg 0 11-2, 11-8, 11-7 (21m)

G: Canada 3 Spain 0
Jonathon Power (1) 3-0 David Vidal (1)  11-6, 11-4, 11-1 (28m)
Shawn Delierre (3) 3-0 Carlos Cornes (4)  11-8, 11-3, 11-7 (28m)
Shahier Razik (2) 3-0 Alejandro Garbi (2)  11-5, 11-8, 11-7 (35m)

H: Italy 3 Scotland 0 Mon
Davide Bianchetti (1) 3-1 Alan Clyne (1) 1 7-11, 11-7, 11-6, 11-9 (68m)
Amr Swelim (3) 3-0 Chris Small (3) 0 11-7, 11-7, 11-8 (35m)
Marcus Berrett (2) 3-1 Stuart Crawford (2) 1 9-11, 11-7, 11-5, 11-5 (40m)

H: India 3 Venezuela 0
Ritwik Bhattacharya (2) 3-0 Juan Pablo Rothie (2)  11-8, 12-10, 11-8 (23m)
Gaurav Nandrajog (4) 3-0 Gabriel Teran (4)  11-1, 11-3, 11-5 (16m)
HarinderPal Sandhu (3) 3- 0 Juan Pablo Sanchez (3)  11-5, 11-3, 11-1 (18m)
 

Day One Results:
 

A:    EGY 3-0 KUW, HKG 3-0 SRB
B:    GER 3-0 AUS, ENG 3-0 JPN
C:   IRL 3-0 DEN
D:   NED 2-1 WAL
E:    USA 2-1 FIN
F:    RSA 2-1 SWE, PAK 3-0 KEN
G:   NZL 2-1 ESP
H:   SCO 3-0 IND, ITA 3-0 VEN

A: Egypt 3 Kuwait 0
Amr Shabana (2) 3-0 Abd. Kh. Al-Mezayen (1)  11-7, 11-4, 11-2 (21m)
Wael El Hindi (4) 3-0 Bader Alhosaini (3)  11-6, 11-7, 11-4 (31m)
Ramy Ashour (3) 3-0 Salem F Mohammad (2)  11-4, 11-4, 12-10 (18m)

A: Hong Kong 3 Serbia 0

Dick Lau (1) 3-0 Dennis Drenjovski (1)  11-9, 11-7, 11-5 (26m)
Yu Shun Kwong (3) 3-0 Marko Matanovic (4)  11-3, 11-1, 11-2 (18m)
Max Lee (2) 3-1 Ivan Djordjevic (3)  10-12, 11-5, 11-3, 11-7 (25m)

B: Germany 3 Austria 0

Simon Roesner (1) 3-0 Aqeel Rehman (1) 11-6, 11-4, 11-8 (29m)
Stefan Leifels (3) 3-0 Stefan Brauneis (3) 11-8, 11-8, 11-9 (24m)
Jens Schoor (2) 3-0 Jakob Dirnberger (2) 15-13, 11-3, 11-8 (33m)

B: England 3 Japan 0
Nick Matthew (1) 3-1 Yuta Fukui (1)  6-11, 11-4, 11-6, 11-3 (37m)
Adrian Grant (4) 3-0 Takanori Shimizu (3)  11-5, 11-2, 11-2 (26m)
James Willstrop (2) 3-0 Shinnosuke Tsukue (2)  11-1, 11-5, 11-3 (43m)

C: Ireland 3 Denmark 0
Liam Kenny (1) 3-1 Rasmus Nielsen (1)  5-11, 13-11, 11-6, 11-8 (57m)
Derek Ryan (3) 3-0 Danny Knudsen (4)  11-8, 12-10, 11-5 (44m)
Arthur Gaskin (2) 3-1 Kristian Frost (2)  11-8, 11-1, 8-11, 11-5 (40m)

D: Netherlands 2 Wales 1

Laurens Jan Anjema (1) 3-1 Rob Sutherland (1)  11-3, 11-5, 11-4 (37m)
Sebastiaen Weenink (4) 1-3 Peter Creed (3)  5-11, 6-11, 11-3, 9-11 (39m)
Piedro Schweertman (2) 3-0 Jethro Binns (2)  11-8, 11-6, 11-6 (38m)

E: USA 2 Finland 1
Julian Illingworth (1) 1-3 Olli Tuominen (1)  7-11, 11-7, 8-11, 4-11 (48m)
Christopher Gordon (3) 3-2 Matias Tuomi (3)  10-12, 9-11, 12-10, 11-9, 11-7 (81m)
Gilly Lane (2) 3-0 Henrik Mustonen (2)  11-9, 11-2, 11-3 (30m)

F: South Africa 2 Sweden 1

Stephen Coppinger (1) 1-3 Rasmus Hult (1)  11-9, 5-11, 9-11, 7-11 (55m)
Clinton Leeuw (4) 3-0 Joakim Larsson (3)  11-3, 11-4, 11-5 (26m)
Jesse Engelbrecht (3) 3-0 Carl-Johan Lofvenborg  11-6, 11-4, 11-5 (30m)

F: Pakistan 3 Kenya 0
Aamir Atlas Khan (1) 3-0 Hardeep Reel (1)  11-3, 11-6, 11-6 (19m)
Yasir Ali Butt (3) 3-0 Joseph N Karigithe (4)  11-2, 11-5, 11-2 (18m)
Farhan Mehboob (2) 3-0 Rajdeep Bains (2)  11-2, 11-6, 11-6 (20m)

G: New Zealand 2 Spain 1

Kashif Shuja (1) 2-3 David Vidal (1)  11-0, 11-7, 8-11, 8-11, 6-11 (53m)
Martin Knight (3) 3-0 Eduardo Gonzalez (3)  11-2, 11-4, 11-4 (37m)
Campbell Grayson (2) 3-2 Alejandro Garbi (2)  9-11, 11-4, 6-11, 11-7, 11-3 (60m)

H: India 0 Scotland 3

Ritwik Bhattacharya (2) 0-3 Alan Clyne (1) 7-11, 4-11, 5-11 (29m)
Gaurav Nandrajog (4) 0-3 Chris Small (3) 8-11, 9-11, 5-11 (43m)
Harinder P S Sandhu (3) 0-3 Stuart Crawford (2) 10-12, 4-11, 6-11 (30m)

H: Italy 3 Venezuela 0
Marcus Berrett (2) 3-0 Francisco Valecillo (1) 11-2, 11-0, 11-0 (13m)
Jose Facchini (4) 3-0 Juan Pablo Sanchez (3) 11-3, 11-5, 11-1 (19m)
Amr Swelim (3) 3-0 Juan Pablo Rothie (2) 11-5, 11-4, 11-5 (20m)
 

Detailed
Results

Draws

[Home] [Today] [Draws] [Teams] [Gallery] [En Bref] [En Francais] [History]

blog counter

www.squashsite.co.uk/worldteams