Teams

World Junior Squash Championships 2009   29 Jul - 08 Aug Chennai  

Team Draws
Quarter-Finals  Semis  Finals
Egypt 3-0 Malaysia EGY 2-1 USA 16.00 EGY v HKG
USA 2-1 England IND 1-2 HKG 3/4  USA v IND
Hong Kong 3-0 New Zealand MAS 1-2 ENG 5/6  CAN 2-0 ENG
India 2-1 Canada CAN 3-0 NZL 7/8  MAS 2-0 NZL
Order: 2,1,3 1,2,3 1,2,3
9-16 Quarters  Semis Finals
Australia 3-0 Spain AUS 1-2 FRA 9/10   FRA 2-0 GER
Netherlands 0-3 France GER 2-1 RSA 11/12  AUS 2-0 RSA
South Africa 3-0 Sweden NED 3-0 ESP 13/14  NED 2-0 DEN
Germany 3-0 Denmark DEN 2-1 SWE 15/16  ESP 1-2 SWE
Order: 2,1,3 1,2,3 1,2,3

FINALS

 STAGE II 1-8 - FINAL
1* EGYPT bt 6* HONG KONG CHINA 2-0

(1) Heba El Torky bt (1) Tsz Ling Liu 11-6 2-11 11-5 11-6 27
(2) Nour El Sherbini bt (2) Tsz Wing Tong 11-8 11-6 11-6 20

STAGE II 1-8 - 3rd/4th Place Playoff
2* INDIA bt 5* U.S.A 2-1

(1) Dipika Pallikal bt (1) Oliva Blatchford 11-6 11-7 11-5 25
(3) Surbhi Misra lt (2) Amanda Sobhy 3-11 6-11 12-10 4-11 24
(4) Anaka Alankamony bt (3) Julie Cerullo 3-11 11-5 11-8 10-12 11-8 42

STAGE II 1-8 - 5th/6th Place Playoff
4* CANADA bt 7* ENGLAND 2-0

(1) Laura Gemmel bt (2) Kimberley Hay 11-7 11-6 11-0 18
(2) Samantha Cornett bt (3) Julianne Courtice 11-7 11-8 14-12 25

STAGE II 1-8 - 7th/8th Place Playoff
3* MALAYSIA bt 8* NEW ZEALAND 2-0

(2) Tan Yan Xin bt (1) Lana Harrison 13-11 11-5 6-11 11-7 35
(3) Nessrine Ariffin bt (2) Amanda Landers Murphy 11-6 9-11 9-11 14-12 11-4 38

STAGE II 9-16 - 3rd/4th Place Playoff
12* SOUTH AFRICA lt 9* AUSTRALIA 0-2

(1) Cheyna Tucker lt (1) Sarah Cardwell 8-11 7-11 11-3 10-12 30
(3) Alexandra Fuller lt (2) Tamika Saxby 8-11 8-11 8-11 21

STAGE II 9-16 - 5th/6th Place Playoff
11* NETHERLANDS bt 14* DENMARK 2-0

(2) Ilona Lagerweg bt (1) Bine Lind 11-3 8-11 4-11 12-10 11-5 40
(3) Anne Songerden bt (2) Anna Sophia Jensen 11-7 11-8 11-4 21

STAGE II 9-16 - FINAL
10* FRANCE bt 13* GERMANY 2-0

(1) Emilie Lamilango bt (1) Lisa Marie Sedlmeier 11-8 11-6 11-4 20
(3) Cyrielle Peltier bt (2) Caroline Sayegh 11-5 15-13 8-11 8-11 12-10 43

STAGE II 9-16 - 7th/8th Place Playoff
15* SPAIN lt 16* SWEDEN 1-2

(1) Ana Arosa lt (1) Matilda Ravn-Holm 11-13 7-11 5-11 26
(2) Sarah Esperon bt (2) Jennie Lindstrom 8-11 11-5 11-6 5-11 11-9 34
(3) Marina Lopez lt (3) Eira Mooney 7-11 9-11 7-11 21



SEMI-FINALS

STAGE II 1-8 - Semi-Final

1* EGYPT bt 5* U.S.A 2-1
(1) Heba El Torky bt (1) Oliva Blatchford 11-5 11-6 13-15 11-7 34
(2) Nour El Sherbini lt (2) Amanda Sobhy 6-11 6-11 8-11 22
(3) Nour El Tayeb bt (3) Julie Cerullo 11-6 11-5 11-4 17

2* INDIA lt 6* HONG KONG CHINA 1-2
(1) Dipika Pallikal bt (1) Tsz Ling Liu 11-4 10-12 11-8 11-6 31
(2) Anwesha Reddy lt (2) Tsz Wing Tong 10-12 6-11 8-11 29
(3) Surbhi Misra lt (3) Ka Man Lee 9-11 11-8 9-11 9-11 40

STAGE II 1-8 - Semi-Final for 5th-8th Places

3* MALAYSIA lt 7* ENGLAND 1-2
(1) Low Wee Nee lt (1) Millie Tomlinson 10-12 5-11 11-9 12-14 38
(2) Tan Yan Xin lt (2) Kimberley Hay 11-5 14-12 6-11 10-12 4-11 45
(3) Nessrine Ariffin bt (3) Julianne Courtice 11-8 12-10 14

4* CANADA bt 8* NEW ZEALAND 3-0
(1) Laura Gemmel bt (1) Lana Harrison 7-11 8-11 11-4 11-7 11-9 55
(2) Samantha Cornett bt (2) Amanda Landers Murphy 11-6 11-7 11-9 24
(3) Jennifer Pelletier bt (3) Emma Millar 11-8 11-4 12


11* NETHERLANDS bt 15* SPAIN 3-0
(2) Ilona Lagerweg bt (1) Ana Arosa 11-9 11-3 11-3 24
(3) Anne Songerden bt (2) Sarah Esperon 11-5 11-6 11-8 15
(4) Tessa ter Sluis bt (3) Marina Lopez 11-8 12-10 12

14* DENMARK bt 16* SWEDEN 2-1
(1) Bine Lind bt (1) Matilda Ravn-Holm 11-5 11-6 11-9 28
(2) Anna Sophia Jensen lt (2) Jennie Lindstrom 9-11 7-11 11-6 8-11 31
(3) Millie Jensen bt (3) Eira Mooney 11-5 11-6 11-8 19

9* AUSTRALIA lt 10* FRANCE 1-2
(1) Sarah Cardwell lt (1) Emilie Lamilango 11-9 11-13 11-8 7-11 5-11 45
(2) Tamika Saxby lt (3) Cyrielle Peltier 9-11 9-11 11-9 11-3 6-11 38
(3) Christine Nunn bt (4) Julia Lecoq 11-8 11-6 13

12* SOUTH AFRICA lt 13* GERMANY 1-2
(1) Cheyna Tucker bt (1) Lisa Marie Sedlmeier 11-4 11-9 4-11 11-1 23
(2) Robyn Baptiste lt (2) Caroline Sayegh 11-7 9-11 11-7 4-11 2-11 34
(3) Alexandra Fuller lt (3) Franziska Hennes 7-11 7-11 11-7 11-7 8-11 43


STAGE II 1-8 - Quarter-Final


[1] EGYPT bt [3] MALAYSIA 3-0
(2) Nour El Sherbini  bt (2) Tan Yan Xin  9-11, 11-6, 11-2, 11-1 (27m)
(1) Heba El Torky  bt (1) Low Wee Nee  11-5, 11-3, 11-5 (16m)
(3) Nour El Tayeb  bt (3) Nessrine Ariffin  11-1, 11-9 (10m)

[5] USA bt [7] ENGLAND 2-1

(2) Amanda Sobhy lt (2) Kimberley Hay  8-11, 10-12, 9-11 (21m)
(1) Oliva Blatchford bt (1) Millie Tomlinson  11-4, 11-9, 11-5 (31m)
(3) Julie Cerullo bt (4) Rachael Chadwick  11-6, 11-8, 11-3 (25m)

[6] HONG KONG bt [8] NEW ZEALAND 3-0
(2) Tsz Wing Tong  bt (2) Amanda Landers Murphy 7-11, 11-2, 11-5, 11-7 (36m)
(1) Tsz Ling Liu bt (1) Lana Harrison  12-10, 11-9, 12-10 (32m)
(3) Ka Man Lee bt (3) Emma Millar  11-7, 11-9 (14m)

[2] INDIA bt [4] CANADA 2-1
(2) Anwesha Reddy lt (2) Samantha Cornett 6-11, 11-6, 8-11, 2-11 (30m)
(1) Dipika Pallikal  bt (1) Laura Gemmell  11-8, 11-3, 11-9 (28m)
(3) Surbhi Misra  bt (3) Jennifer Pelletier  13-11, 11-8, 3-11, 11-6 (34m)


STAGE II 9-16 - Quarter-Final


[9] AUSTRALIA bt [15] SPAIN 3-0

[2] Tamika Saxby bt [2] Sarah Esperon  12-10, 11-8, 11-3 (21m)
[1] Sarah Cardwell  bt [1] Ana Arosa  5-11, 11-5, 11-5, 11-3 (27m)
[4] Rheanne Niebling  bt [3] Marina Lopez  11-8, 11-6 (12m)

[10] FRANCE bt [11] NETHERLANDS 3-0
[3] Cyrielle Peltier  bt [2] Ilona Lagerweg  11-6, 11-6, 7-11, 11-6 (35m)
[1] Emilie Lamilango  bt [1] Milou Van der Heijden  10-12, 11-6, 12-10, 11-9 (40m)
[4] Julia Lecoq  bt [3] Anne Songerden  11-9, 11-5 (13m)

[12] SOUTH AFRICA bt [16] SWEDEN 3-0
[3] Alexandra Fuller bt [2] Jennie Lindstrom  11-6, 11-7, 11-7 (18m)
[2] Robyn Baptiste bt [1] Matilda Ravn-Holm 10-12, 11-7, 11-4, 12-10 (28m)
[4] Elani Landman bt [3] Eira Mooney  11-4, 11-6 (11m)

[13] GERMANY bt [14] DENMARK 3-0
[2] Caroline Sayegh bt [2] Anna Sophia Jensen  11-9, 11-5, 11-6 (22m)
[1] Lisa Marie Sedlmeier  bt [1] Bine Lind  10-12, 11-3, 11-9, 11-4 (29m)
[3] Franziska Hennes  bt [3] Millie Jensen  11-4, 11-4 (11m)

 
Pool A Pool B Pool C Pool D
[1] Egypt [2]  India [3] Malaysia [5] USA
[8] New Zealand [7] England [6] Hong Kong [4] Canada
[9] Australia [13] Germany [11] Netherlands [12] South Africa
[16] Sweden [10] France [14] Denmark [15] Spain 
  Ct1 Ct2 Ct3 CC
Mon 13.00 A: EGY 3-0 SWE A: NZL 3-0 AUS B: IND 3-0 GER B: ENG 2-1 FRA
Mon 16.00 C: MAS 3-0 DEN C: HKG 3-0 NED D: USA 3-0 RSA D: CAN 3-0 ESP
Tue 13.00 C: MAS 3-0 NED D: CAN 3-0 RSA C: HKG 3-0 DEN D: USA 3-0 ESP
Tue 16.00 A: NZL 3-0 SWE B: ENG 3-0 GER A: EGY 3-0 AUS D: IND 3-0 FRA
Wed 13.00 D: CAN 1-2 USA D: RSA 3-0 ESP A: AUS 3-0 SWE A: EGY 3-0 NZL
Wed 16.00 B: FRA 1-2 GER B: IND 3-0 ENG C: NED 2-1 DEN C: MAS 0-3 HKG

Final Positions

1
2
3   India
4   USA

5   Canada
6   England
7   Malaysia
8   New Zealand

9    France
10  Germany
11  Australia
12  South Africa

13  Netherlands
14  Denmark
15  Sweden
16  Spain



Seedings

1  Egypt
2  India
3  Malaysia
4  Canada

5  USA
6  Hong Kong
7  England
8  New Zealand

9    Australia
10  France
11  Netherlands
12  South Africa

13  Germany
14  Denmark
15  Spain
16  Sweden
 

Wednedsay, Day Three:

POOL 'A'
9* AUSTRALIA bt 16* SWEDEN 3-0

[2] Tamika Saxby bt [2] Jennie Lindstrom 11-7 11-8 11-2 (21m) ;[1] Sarah Cardwell bt [1] Matilda Ravn-Holm 13-11 11-7 11-2 (19m) ;[3] Christine Nunn bt [3] Eira Mooney 11-4 11-6 11-5 (19m)

[1] EGYPT bt 8* NEW ZEALAND 3-0
[2] Nour El Sherbini bt [2] Amanda Landers Murphy 11-6 11-4 11-5 (18m) ;[1] Heba El Torky bt [1] Lana Harrison 11-4 11-1 11-7 (18m) ;[4] Nouran El Torky bt [3] Emma Millar 7-11 11-7 11-7 11-5 (28m)

POOL 'B'
10* FRANCE lt 1[3] GERMANY 1-2

[3] Cyrielle Peltier lt [2] Caroline Sayegh 8-11 11-8 13-15 11-5 7-11 (50m) ;[1] Emilie Lamilango bt [1] Lisa Marie Sedlmeier 11-9 11-9 10-12 11-9 (33m) ;[4] Julia Lecoq lt [3] Franziska Hennes 6-11 11-6 8-11 9-11 (26m)

[2] INDIA bt 7* ENGLAND 3-0
[3] Surbhi Misra bt [2] Kimberley Hay 11-9 11-3 11-7 (20m) ;[1] Dipika Pallikal bt [1] Millie Tomlinson 11-6 11-5 11-7 (23m) ;[4] Anaka Alankamony bt [3] Julianne Courtice 15-13 8-11 14-12 9-11 11-7 (49m)

POOL 'C'
1[1] NETHERLANDS bt 1[4] DENMARK 2-1

[2] Ilona Lagerweg bt [2] Anna Sophia Jensen 11-7 11-7 11-3 (20m) ;[1] Milou Van der Heijden bt [1] Bine Lind 12-10 11-8 9-11 11-5 (27m) ;[4] Tessa
ter Sluis lt [3] Millie Jensen 11-5 11-6 13-15 10-12 6-11 (43m)

[3] MALAYSIA lt 6* HONG KONG CHINA 0-3
[2] Tan Yan Xin lt [2] Tsz Wing Tong 7-11 11-7 12-10 5-11 6-11 (54m) ;[1] Low Wee Nee lt [1] Tsz Ling Liu 9-11 7-11 7-11 (28m) ;[3] Nessrine Ariffin lt [3] Ka Man Lee 13-15 6-11 9-11 (25m)

POOL 'D'
[4] CANADA lt 5* USA 1-2

[2] Samantha Cornett lt [2] Amanda Sobhy 11-7 13-11 3-11 7-11 8-11 (38m) ;[1] Laura Gemmel bt [1] Oliva Blatchford 11-5 14-12 11-5 (34m) ;[3] Jennifer Pelletier lt [3] Julie Cerullo 5-11 11-13 12-14 (27m) ;

1[2] SOUTH AFRICA bt 15* SPAIN 3-0
[2] Robyn Baptiste bt [2] Sarah Esperon 11-3 11-9 11-2 (14m) ;[1] Cheyna Tucker bt [1] Ana Arosa 11-7 11-8 11-8 (20m) ;[3] Alexandra Fuller bt [3] Marina Lopez 11-7 11-5 11-5 (17m)

Tuesday, Day Two:  

POOL 'A' -
8* NEW ZEALAND bt 16* SWEDEN 3-0

[1] Lana Harrison bt [1] Matilda Ravn-Holm 11-4 11-2 11-0 (14m) ;[3] Emma Millar bt [3] Eira Mooney 11-2 11-3 11-9 (18m) ;[2] Amanda Landers Murphy bt [2] Jennie Lindstrom 11-7 11-4 11-9 (18m)

[1] EGYPT bt 9* AUSTRALIA 3-0
[1] Heba El Torky bt [1] Sarah Cardwell 11-7 11-6 11-8 (25m) ;[4] Nouran El Torky bt [4] Rheanne Niebling 11-3 11-5 11-7 (17m) ;[3] Nour El Tayeb bt [2] Tamika Saxby 8-11 11-4 11-9 11-9 (31m)

POOL 'B' -
7* ENGLAND bt 1[3] GERMANY 3-0
[1] Millie Tomlinson bt [1] Lisa Marie Sedlmeier 11-9 11-0 11-9 (26m) ;[3] Julianne Courtice bt [4] Stefanie Rosner 11-6 11-4 11-7 (16m) ;[2] Kimberley Hay bt [2] Caroline Sayegh 11-9 6-11 12-10 11-3 (32m)

[2] INDIA bt 10* FRANCE 3-0
[1] Dipika Pallikal bt [1] Emilie Lamilango 12-10 11-6 11-7 (16m) ;[4] Anaka Alankamony bt [4] Julia Lecoq 7-11 7-11 11-5 11-7 11-8 (35m) ;[3] Surbhi Misra bt [3] Cyrielle Peltier 8-11 11-4 11-3 11-4 (25m)

POOL 'C' -
[3] MALAYSIA bt 1[1] NETHERLANDS 3-0

[1] Low Wee Nee bt [1] Milou Van der Heijden 11-3 14-12 7-11 11-7 (28m) ;[4] Rachael Goh bt [3] Anne Songerden 11-1 11-9 11-6 (17m) ;[2] Tan Yan Xin bt [2] Ilona Lagerweg 12-10 11-6 11-0 (21m)

6* HONG KONG CHINA bt 1[4] DENMARK 3-0
[2] Tsz Wing Tong bt [2] Anna Sophia Jensen 11-0 11-2 11-6 (19m) ;[4] Ka Po Ho bt [4] Nanna Frederiksen 11-0 11-7 11-2 (19m) ;[3] Ka Man Lee bt [3] Millie Jensen 11-5 11-5 11-4 (17m)

POOL 'D' -
[4] CANADA bt 1[2] SOUTH AFRICA 3-0

[1] Laura Gemmel bt [1] Cheyna Tucker 11-3 11-8 11-8 (28m) ;[4] Danielle Letourneau bt [4] Elani Landman 11-8 10-12 11-9 11-8 (27m) ;[2] Samantha Cornett bt [2] Robyn Baptiste 11-9 11-2 11-5 (17m)

5* USA bt 15* SPAIN 3-0
[1] Oliva Blatchford bt [1] Ana Arosa 11-2 11-4 11-4 (19m) ;[4] Yarden Odinak bt [4] Maria Da Fonte 11-4 11-4 11-5 (17m) ;[3] Julie Cerullo bt [3] Marina Lopez 11-6 11-6 11-5 (16m)


Monday, Day One: 

POOL 'A' -
[1] EGYPT bt 16* SWEDEN 3-0

[1] Heba El Torky bt [1] Matilda Ravn-Holm 11-3 11-3 11-3 (12m)
[4] Nouran El Torky bt [3] Eira Mooney 11-2 11-3 11-3 (15m)
[2] Nour El Sherbini bt [2] Jennie Lindstrom 14-12 11-6 11-2 (18m)

8* NEW ZEALAND bt 9* AUSTRALIA 3-0
[1] Lana Harrison bt [1] Sarah Cardwell 11-9 11-8 11-9 (34m)
[3] Emma Millar bt [3] Christine Nunn 11-7 11-5 11-9 (20m)
[2] Amanda Landers Murphy bt [2] Tamika Saxby 7-11 11-8 11-6 11-4 (27m)

POOL 'B' -
[2] INDIA bt 1[3] GERMANY 3-0

[1] Dipika Pallikal bt [1] Lisa Marie Sedlmeier 11-4 11-3 11-5 (17m)
[3] Surbhi Misra bt [4] Stefanie Rosner 11-6 11-1 11-7 (17m)
[2] Anwesha Reddy bt [2] Caroline Sayegh 11-9 11-7 11-5 (21m)

7* ENGLAND bt 10* FRANCE 2-1
[1] Millie Tomlinson bt [1] Emilie Lamilango 11-7 11-6 8-11 10-12 11-7 (42m)
[4] Rachael Chadwick lt [4] Julianne Lecoq 12-10 6-11 4-11 6-11 (33m)
[2] Kimberley Hay bt [3] Cyrielle Peltier 11-3 11-8 12-10 (28m)

POOL 'C' -
[3] MALAYSIA bt 1[4] DENMARK 3-0

[1] Low Wee Nee bt [2] Anna Sophia Jensen 11-2 11-7 11-2 (17m)
[4] Rachael Goh bt [4] Nanna Frederiksen 11-1 11-5 11-4 (17m)
[3] Nessrine Ariffin bt [3] Millie Jensen 11-7 11-5 11-5 (17m)

6* HONG KONG CHINA bt 1[1] NETHERLANDS 3-0
[1] Tsz Ling Liu bt [1] Milou Van der Heijden 11-5 7-11 6-11 11-2 11-1 (36m)
[3] Ka Man Lee bt [4] Tessa ter Sluis 11-5 11-3 11-6 (18m)
;[2] Tsz Wing Tong bt [2] Ilona Lagerweg 11-6 11-7 11-6 (26m)

POOL 'D' -
5* USA bt 1[2] SOUTH AFRICA 3-0

[1] Oliva Blatchford bt [1] Cheyna Tucker 11-8 11-9 11-9 (25m)
[4] Yarden Odinak bt [3] Alexandra Fuller 11-7 11-9 12-10 (23m)
[2] Amanda Sobhy bt [2] Robyn Baptiste 11-5 11-2 11-6 (16m)

[4] CANADA bt 15* SPAIN 3-0
[2] Samantha Cornett bt [1] Ana Arosa 11-3 11-7 9-11 11-8 (25m)
[4] Danielle Letourneau bt [4] Maria Da Fonte 11-4 11-5 11-8 (15m)
[3] Jennifer Pelletier bt [2] Sarah Esperon 11-1 11-4 11-3 (13m)
 

 

Teams

[Home] [Today] [Ind Results] [Extras] [Teams] [Gallery] [Players] [History] [Live] [Info] [En Francais] [Blog]

blog counter

www.squashsite.co.uk/worldjuniors